Od nedele, 12. decembra dôjde ku každoročnej veľkej zmene železničného grafikonu. Štátna Železničná spoločnosť Slovensko pristupuje v regióne ku viacerým úpravám, a to nielen v časoch odjazdov vlakov. Zmeny však od nedele nastávajú aj v banskobystrickej MHD a prímestskej autobusovej doprave v kraji.

Jedna z najvýraznejších zmien na slovenských železniciach, ku ktorým Železničná spoločnosť Slovensko od nedele pristupuje, sa týka práve Banskej Bystrice. ZSSK mení spôsob systému vedenia vlakov na trati Bratislava – Zvolen – Banská Bystrica tak, že väčšina rýchlikov na trati bude vedená priamo do a z Banskej Bystrice. V posledných rokoch platil režim striedavého vedenia rýchlikov po tejto trase so smerom na Košice. Obojsmerne to však spôsobovalo značné meškania, pre Banskobystričanov prestupy vo Zvolene.

Zároveň však ZSSK informovala o zrušení pravidelného expresného vlaku Ex 530 URPÍN Banská Bystrica – Bratislava. Ten bol najrýchlejšou možnosťou spojenia s hlavným mestom po železničnej trati. Dosiaľ odchádzal z mesta pod Urpínom o 5.35 h ráno a do Bratislavy prichádzal po vyše troch hodinách. Ostatné vlakové spojenia mali plánovaný čas jazdy až okolo troch hodín a tridsiatich minút, spravidla však v oboch smeroch dochádzalo k veľkým meškaniam.

V pracovných dňoch tak s Bratislavou Banskú Bystricu spájalo päť, cez víkendy štyri priame vlakové spojenia. Ďalšie len s prestupom vo Zvolene. Po novom to bude osem priamych spojení denne, s plánovaným časom cesty na úrovni 3 hodín a 26 minút.

ZSSK zároveň opätovne zhusťuje spojenia na najvyužívanejšej jednokoľajovej trati v kraji medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, kam sú zároveň postupne nasadzované na osobné vlaky ďalšie moderné vlakové súpravy. Pravidelné intervalové rozloženie spojení sľubuje ZSSK tiež v smere na Brezno. „Medzi Zvolenom a Banskou Bystricou prejde v pracovných dňoch denne 17 rýchlikov, 16 vlakov kategórie REX a 31 osobných vlakov,“ píše ZSSK v materiáli približujúcom aktuálne úpravy grafikonu.

Zachovaný zostáva vlak typu REX Banská Bystrica – Margecany, kde sa posúva odchod ranného spojenia z Banskej Bystrice na 9.37 h. Pokračovať bude aj jediné medzinárodné vlakové spojenie Banskej Bystrice s Ostravou v podobe rýchliku Fatran. Dochádza tu však k zníženiu objemu prepravy o jeden pár vlakov na štyri páry denne.

Podrobnosti ponuky ZSSK v rámci BBSK nájdete tu.

Podrobnosti ponuky ZSSK na diaľkových spojeniach nájdete tu.

Úpravy v prímestskej autobusovej doprave

Pravidelný termín úpravy dopravných režimov využíva aj BBSK, ktorý prostredníctvom SAD Zvolen a SAD Lučenec zaisťuje prímestskú autobusovú dopravu v kraji. Viaceré spojenia majú posunuté časy odjazdov, pričom zmeny majú reflektovať požiadavky verejnosti.

„Po dohode s dopravcami boli zreálnené jazdné doby na viacerých autobusových spojoch, ktoré lepšie zodpovedajú skutočnej premávke. Vybrané spoje sa zrýchlia a zároveň by sa týmto opatrením malo eliminovať meškanie niektorých spojov. I keď sa v niektorých prípadoch jedná o zmeny odjazdov zo zastávok len o niekoľko minút, cestujúci by si pred cestou mali overiť, či sa cestovný poriadok spoja, ktorý obvykle využívajú, nezmenil,“ upozornil Miroslav Vyka, riaditeľ odboru verejnej dopravy Úradu BBSK.

Kraj navyšuje ranné kapacity spojení zo Zvolena do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Toto spojenie pritom nevyužívajú len pacienti či zamestnanci nemocnice, ale vo veľkej miere aj študenti.

Menia sa aj viaceré spojenia na Horehroní. „Došlo aj k posunu ranného posilového spoja na trase Čierny Balog – Brezno  – Banská Bystrica o dve hodiny skôr. Týmto sme vyhoveli žiadosti cestujúcich na dochádzanie do Banskej Bystrice na 6. hodinu rannú,“ priblížil Miroslav Vyka.

Zmeny reflektujú aj na začiatok zimnej turistickej sezóny. Počas víkendov od 26. decembra do 18. apríla vyrazia posilové autobusové spoje na trase Brezno – Čertovica a späť, ktoré uvítajú najmä priaznivci zimných športov.

Podrobný popis zmien nájdete na stránke dopravcu SAD Zvolen.

Menšie zmeny aj v MHD

Niekoľko zmien čaká, po menších zmenách už minulý mesiac, aj MHD v Banskej Bystrici. Niektoré, na linkách 22, 32 a 41 súvisia s otvorením nového mosta do Iliaša a napojenia okolitých zastávok. Na linkách 26, 28 a 90 dochádza ku časovým posunom odchodov niektorých spojov. V Šalkovej zas dochádza ku premenovaniu tamojších zastávok.

Podrobný popis zmien nájdete na stránke dopravcu SAD Zvolen.