Súkromný dopravca RegioJet bude môcť začať prevádzkovať autobusovú linku medzi Banskou Bystricou a hlavným mestom. Licenciu mu po niekoľkomesačnej najmä mediálnej prestrelke so samosprávami v Bratislave a Nitre udelil napokon Banskobystrický samosprávny kraj.

RegioJet, Student Agency, Banska Bystrica | REGIONAL MEDIA, s.r.o.RegioJet avizoval svoj záujem na prevádzkovanie autobusovej linky medzi Bratislavou, Nitrou a Banskou Bystricou ešte v závere minulého roka. Pôvodne ju chcel realizovať už od novembra. Doteraz však nedostal potrebné povolenia zo strany Bratislavského a Nitrianskeho samosprávneho kraja, a to pre nesúhlasné stanovisko Mesta Nitra. Podľa tamojšieho primátora sú totiž doterajšie autobusové spojenia dostatočné. Spomenuté kraje navyše hovoria o nátlaku súkromného prepravcu na vynútení si pozície na trhu. Podľa Radima Jančuru, riaditeľa RegioJetu respektíve Student Agency, však tieto kraje podľahli tlaku doterajších prepravcov a v Nitrianskom a Bratislavskom kraji nechal vylepiť bilboardy s textom „Vitajte v kraji korupcie a klientelizmu“.  Primátor Nitry Jozef Dvonč už na Jančuru podal trestné oznámenie.

RegioJet ale napokon zmenil taktiku a tiež oficiálne znenie trasy. Po novom nepôjde o linku Bratislava – Nitra – Banská Bystrica, ale naopak Banská Bystrica – Nitra – Bratislava. Spoločnosť tak v tomto prípade potrebovala len súhlasné stanovisko Banskobystrického samosprávneho kraja. Ten v utorok 13. januára licenciu na novú autobusovú linku RegioJetu vydal.

„Predseda BBSK Marian Kotleba verí, že táto linka pomôže rozvoju Banskobystrického kraja, zlepší život jeho občanov, zvýši komfort a alsužby dopravcov pre cestujúcu verejnosť a podporí podnikateľské prostredie,“ tlmočil médiám nový hovorca úradu BBSK Vladimír Gürtler po vydaní licencie krajom. RegioJet už avizoval, že nová linka by mohla byť cestujúcim k dispozícii od začiatku februára.

RegioJet, Student Agency, Banska Bystrica | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Súkromný dopravca chce linkou vyplniť dieru vlakových spojení, ktorá nastala po tom, čo Železničná spoločnosť Slovensko ešte minulý rok ukončila cestu veľkej časti dovtedajších rýchlikov z Bratislavy už vo Zvolene, a Banskobystričania tak musia v meste pod Pustým hradom častejšie prestupovať.

Český dopravca Student agency, respektíve RegioJet, sa stal obľúbeným najmä pre priaznivé ceny a do jeho vstupu na trh nevídaný komfort. V autobusoch i vlakoch sú stewardi, ktorí v pravidelných intervaloch obchádzajú cestujúcich a okrem ponuky spoplatneného občerstvenia ponúkajú bezplatne kávu, čaj, v prípade vlakov i vodu a dennú tlač, zapožičanie slúchadiel. Samozrejmosťou je wifi pripojenie, elektrická zásuvka a vo väčšine nových autobusov tiež obrazovky pre každého cestujúceho s filmami, televíziou, hudbou či hrami.

V súčasnosti Student agency prevádzkuje z Banskej Bystrice medzinárodnú linku. Denne chodí autobus do Prahy a späť cez Bratislavu. V rámci Slovenska pôjde o prvú autobusovú vnútroštátnu linku RegioJetu. Okrem medzinárodných autobusov a vlaku do Čiech z Košíc prevádzkuje aj vlakové spojenia medzi Bratislavou a Košicami a tiež Bratislavou a Komárnom.