Banskobystrické Občianske združenie Svetielko nádeje sa aj tento rok pripája k celosvetovej kampani na podporu povedomia o detskej onkológii, ktorá sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej rakoviny.
V Europa SC v Banskej Bystrici sa v piatok 15. februára uskutoční celodenné podujatie pre verejnosť, ktorého cieľom je intenzívnejšie venovať pozornosť tejto problematike a témam, ktoré s ochorením súvisia.
V spolupráci s Národnou transfúznou službou sa dopoludnia v obchodnom centre uskutoční mobilný odber krvi (9:00 – 11:00 h). Krv je vzácna tekutina, nikde sa nedá kúpiť, ničím nahradiť a veľmi často ju potrebujú aj deti liečiace sa na detskej onkológii. Každá kvapka dáva nádej na život. Po odbere krvi je pripravený pestrý program pre malých i veľkých.
Symbolom Dňa detskej rakoviny je zlatá stužka, ktorá bude pripravená pre každého, kto sa pripojí k iniciatíve. Svetielko nádeje organizuje aj verejnú zbierku, jej výťažok použije na projekty, ktorými už 16 rokov pomáha chorým deťom a ich rodinám. Prostredníctvom výstavy sa účastníci podujatia dozvedia viac o formách pomoci Svetielka nádeje, predstavia sa tiež dobrovoľníci a ich aktivity na detskej onkológii. Podujatia sa zúčastnia ľudia, ktorí Svetielku nádeje pomáhajú zviditeľňovať sa v teréne, napr. bežci a hokejisti. V spolupráci s animátormi zo STAGEMAN Slovensko sú pripravené kreatívne hry pre deti. Nebude chýbať ani maľovanie na tvár. O kvalitné hudobné vstupy sa postarajú študenti banskobystrickej Akadémie umení a fenomenálny gitarista David Bílek.
Okrem tohto podujatia sa v Kostole Ducha Svätého v Podlaviciach v piatok 15. februára o 18:00 h uskutoční svätá omša obetovaná za deti liečiace sa na Klinike detskej onkológie a hematológie.
Medzinárodný deň detskej rakoviny pripadá každoročne na 15. februára. S iniciatívou pripomínať si tento deň prišla organizácia Childhood Cancer International (CCI) v roku 2002. Tento deň podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia. Jeho symbolom je zlatá stužka. Cieľom kampane je zvýšiť informovanosť verejnosti o rakovine detí a mládeže a dosiahnuť lepšie pochopenie problémov a výziev spojených s týmto ochorením. Cesta boja s náročným ochorením sa vyznačuje bolesťou, stresom a strachom z neznámeho. Preto je dôležité nenechať ich na tejto ceste samých.