Návštevníci Stredoslovenského múzea môžu už od štvrtka 20. apríla navštíviť v Tihányiovskom kaštieli výstavu, ktorá vznikla v spolupráci s hvezdárňami v Partizánskom, v Rimavskej Sobote, v Banskej Bystrici a s Múzeom Jána Thaina v Nových Zámkoch s názvom Zhasni svetlo, nájdeš svoju hviezdu.

Za záhadami tajomného a fascinujúceho vesmíru sa vydajú návštevníci Tihányiovského kaštieľa na najnovšej prírodovednej výstave v Stredoslovenskom múzeu. Nerušené pozorovanie nočnej oblohy bez svetelného znečistenia je už podľa slov koordinátorky Tihányiovského kaštieľa Dany Bardonovej skôr výnimočný zážitok než „všedná“ realita.

Nielen o nevhodnosti osvetlenia našich ulíc a ciest, ktoré spôsobujú svetelné znečistenie a oberajú nás nielen o krásnu nočnú oblohu plnú hviezd, ale často krát aj o spánok, sa dozvedia návštevníci Stredoslovenského múzea počas výstavy.

Pripomenúť a rozšíriť si svoje vedomosti o planétach nášho súhvezdia či dozvedieť sa viac o parkoch tmavej oblohy môžu všetci milovníci tajomného vesmíru v priestoroch Tihányiovského kaštieľa až do pondelka 22. mája.