Zelená radosť je názov výstavy, s ktorou prichádza do Banskej Bystrice výtvarníčka Jana Bialová. Jej tvorba, obrazy, šperky a odevy, bude počas februára a až do začiatku marca zdobiť priestory historickej radnice a Robotníckeho domu.

Akademická maliarka, grafička a knižná ilustrátorka Jana Bialová je rodáčka z Martina. Jej detstvo je však späté s Banskou Bystricou. Mala šesť rokov, keď sa sem s rodinou presťahovali. Vyštudovala reštaurovanie na Strednej škole umeleckého priemyslu v Kremnici a grafiku na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Žila v Čadci, Trenčíne, aj už v spomenutej Banskej Bystrici a vydala sa do Lučenca, kde žije dodnes. Už viac ako dve desaťročia vyučuje výtvarnú výchovu v Základnej umeleckej škole vo Fiľakove.

Do Banskej Bystrice, ktorá je srdcu Jany Bialovej stále veľmi blízka, prináša umelkyňa prierez svojej tvorby. Popri maľovaných obrazoch ponúkne návštevníkom aj svoje výnimočné šperky, brošne a odevy, pri tvorbu ktorých využíva recyklované materiály.

Výstava Zelená radosť, ktorú pripravilo Mesto Banská Bystrica, sa bude konať v priestoroch historickej radnice aj v Robotníckom dome. Ako uviedla Zuzana Kohútová z odboru kultúry banskobystrického Mestského úradu:

„Nakoľko tvorba Jany Bialovej je veľmi bohatá, výstavu sme sa rozhodli umiestniť do historickej Radnice aj do Robotníckeho domu. Keďže sme výstavu plánovali v čase, keď nebolo možné realizovať hromadné podujatia, chceli sme takouto formou oživiť aj Robotnícky dom. Väčšia časť tvorby je umiestnená vo foyer Radnice, kde návštevníci môžu obdivovať obrazy, šperky a šaty. V Robotníckom dome sú vystavené obrazy a šperky.“

Vernisáž výstavy Jany Bialovej Zelená radosť sa uskutoční v piatok 4. februára o 16:30 h vo foyer radnice (Námestie SNP 1), za osobnej účasti autorky a s hudobným hosťom Dávidom Bílekom. Moderuje Monika Pastuchová.

Výstava potrvá do 4. marca. Môžete ju navštíviť počas pracovných dní – v Robotníckom dome od 9:00 do 16:00 h a v radnici od 8:00 do 17:00 h (v sobotu od 9:00 do 14:00 h).

Úprimná radosť, čistota a duchovno

Hlavnou líniou tvorby Jany Bialovej je maľba, pričom jej obrazový svet je v skutočnosti zakorenený v surrealistickom fantazijnom svete svetových velikánov slovenskej grafiky a knižnej ilustrácie 20. storočia Albína Brunovského a Dušana Kállaya. Okrem nich na ňu najviac pôsobil čarovný svet umelca modernistu Marca Chagalla.

Z diel Jany Bialovej vyžaruje úprimná radosť, čistota a duchovno. Jej tvorba je žensky mäkká, hladivá a pocitová, bez potreby zakomponovania technických prvkov. Jedná sa skôr o surrealistický snový svet s fascinujúcou farebnosťou. Už pri prvom pohľade na jej diela nás uchváti atmosféra akéhosi tajomného rozprávkového sveta. Na obrazoch sa vynárajú zvláštne ľudské či zvieracie postavy, čudné stvorenia, ktoré sa na nás pozerajú niekedy vyzývavo, niekedy záhadne. Vyvolávajú v nás emócie, pocity, myšlienky, vyjadrujú ľudské vlastnosti, charaktery. Nadreálnosť jej malieb spočíva v tom, že sa v nich síce objavujú prvky vonkajšej reality, ale jej logické súvislosti a fyzikálne zákonitosti strácajú platnosť: postavy a objekty menia svoje obvyklé proporcie, vznášajú sa vo vzduchu, vytvárajú nezvyčajné asociácie, skrátka žijú si svoje vlastné životy v nadčasovom priestore podliehajúc zákonitostiam z iného, nadpozemského sveta. Môžu meniť svoj tvar či veľkosť, dokonca meniť sa z človeka na zviera alebo naopak – zvieracie postavy môžu byť tiež nositeľmi ľudského charakteru… (Andrea Németh Bozó)

Výstava aj vernisáž sa konajú v režime OP.