Uplynulé neľahké obdobie, vzhľadom na globálnu pandémiu, neprialo kultúrnym inštitúciám. V Hudobnom átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici však napriek tomu tento čas využili na vytvorenie podmienok pre budúci rozvoj.

K novým úspechom činnosti Hudobného átria ŠVK patrí projekt Hudobný svet vzdialených kultúr, ktorý nepriamo nadväzuje na interný projekt Perkusie – dotyk s hudbou. Vďaka finančnej podpore Nadácie SPP môže Hudobné átrium ponúknuť návštevníkom rozsiahlu zbierku pestrej škály etnických nástrojov blízkych i vzdialených krajín sveta.

Prostredníctvom nich nahliadnu do histórie, tradícií, rituálov a tvorivej vynaliezavosti rozmanitých kultúrnych spoločenstiev. Nástroje sú charakteristické svojou originalitou, použitím prírodných materiálov a šetrným ručným spracovaním. Oplývajú špecifickou farbou zvukov a širokou škálou alikvótnych tónov. Ich výroba vychádza z pôvodných tradícii rôznych kultúr, pričom často ich k dokonalosti dotvára súčasná technológia výroby.

Etnické nástroje zároveň korešpondujú s prírodou. Napríklad o štrbinovom bubne TINKA TONG sa traduje, že prehovára jazykom lesov, stromov a dreva. Naopak, africké prekurzory perkusného nástroja UDU siahajú až do doby vynálezu hlinených nádob. Súčasťou identity afro-peruánskych spoločenstiev je CAJITA, pôvodne vyrábaná z drevených darovacích boxov používaných na zbieranie milodarov v kostoloch. Pridaním paličky zmenili poddaní jej účel na zábavný a dômyselný perkusný hudobný nástroj. Aj výrobný materiál párových perkusií MARACAS pozostáva z prírodných zdrojov. Tradičné maracas sú vyrobené z tekvice a ručne zdobené rezbou s etno motívmi. Práve prírodné materiály dodávajú nástroju výnimočné vlastnosti a autentický zvuk. Hoci je tento nástroj rozšírený v mnohých žánroch karibskej a latinsko-americkej hudby, vo svojich skladbách ho uplatnili aj priekopník rock’n’rollu Bo Diddley, alebo americký skladateľ a dirigent Leonard Bernstein v Jeremiášovej symfónii, ktorú skomponoval v roku 1942.

Aj indická kultúra má medzi nástrojmi svoje zastúpenie v podobe tradičného strunového nástroja TANPURA. Vyznačuje sa unikátnosťou, kvalitou materiálu, ručnou výrobou a prepracovanými detailmi. Ozdobné pásy, rezbárske práce na ozvučnici a sústružené ladiace kolíky povyšujú tento hudobný nástroj na originálne umelecké dielo. Svojou originalitou nezaostáva ani autentické egyptské mozaikové dielo s perleťovými intarziami DOUMBEK, bubon pohárovitého tvaru odliaty z masívneho hliníka. Má krásny vzhľad aj tón, ktorý si hráči zamilujú.

Záujemcovia tak môžu skrze vlastnej improvizovanej hry objavovať znenie jednotlivých nástrojov, oboznámiť sa s ich pôvodom, výrobou, využitím a uplatnením v rôznych oblastiach hudobných žánrov. Nástroje sú súčasťou stálych komentovaných prehliadok, workshopov, ale slúžia aj ako originálny prezenčný študijný materiál na praktické hranie. Sú určené širokej škále návštevníkov, hudobníkom, študentom i laikom. Pri mnohých z nich postačí intuitívne hranie. Zaujmú svojím tvarom, zvukom, materiálom, špeciálnou hrou, no sú aj pastvou pre oči.

Príďte sa nadchnúť touto netradičnou ponukou a zažite nevšedný výlet do inej sféry hudby. V Hudobnom átriu ste srdečne vítaní (pondelok až piatok 10:00 – 17:00 h, obedná prestávka 12:30 – 13:00 h).

Projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.

Viac informácií nájdete na svkbb.eu alebo na sociálnej sieti Hudobného átria ŠVK.