Pravidelne vám prinášame víkendové tipy na zaujímavé podujatia, ale kam zájsť cez týždeň? Prinášame vám teda prehľad udalostí tohto týždňa, 14.4 – 20.4.2014  v Banskej Bystrici.

Pondelok, 14.apríl, Štátna vedecká knižnica,  Ján Móry – Tatranský skladateľ a hotelier

pozvanka_moryŠtátna vedecká knižnica – Literárne a hudobné múzeum, Konzervatórium Jána Levoslava Bellu a Hudobná únia Banská Bystrica Vás srdečne pozývajú na prezentáciu novej publikácie Ján Móry (1892 – 1978) – Tatranský skladateľ a hotelier autorky Marianny Bárdiovej.

Prezentácia sa uskutoční v pondelok 14. apríla 2014 o 16. 00 hodine v Spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice na Lazovnej ul. 9 v Banskej Bystrici. Na podujatí odznejú komorné skladby Jána Móryho, ktoré uvedú študenti a pedagógovia Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici: Alena Hermanová, Jana Macíková – husle, Michaela Tonková – spev, Adam Bíro – akordeón, Ivana Chrapková – klavír. Klavírny sprievod:  Mgr. art. Xénia Egedová, MgA. Matej Arendárik.

Utorok, 15. apríl, Záhrada CNK, Potulky svetom: Turecko

Pútavé rozprávanie zážitkov a opisovanie dobrodružstiev z ciest po celom svete, spojené s drobnou ochutnávkou a príjemnou diskusiou.

Tešiť sa môžete na cestovateľské zážitky z legendárnej Tróje a Istanbulu ďalej o úžasných vodopádoch v Pamukkale či z východnej časti Anatólie. Podelíme sa aj o veselé skúsenosti z dopravných prostriedkov od mikrobusov až po zelený vláčik – Asia expres. Pre každého účastníka bude prichystaný welcome drink, pravý turecký čierny čaj.
V spolupráci s Tureckou ambasádou a konzulátom v Banskej Bystrici, Záhrada zabezpečila aj drobnú ochutnávku tureckej kuchyne. Podeliť sa o svoje zážitky prídu Ondrej Michálek, Lukáš Schmidt a Martin Lipinský.

Utorok, 15. apríl, Bábkové divadlo na Rázcestí, Neplač, Anna

neplacannaPríbeh herečky, ktorá nechce hrať osud obyčajnej ženy, aby sa na ňu sama nezmenila. Napriek tomu zažije na vlastnej koži všetko, čo sa jej stalo. Inscenácia pre Ženy napísaná podľa Muža.

Hra vyšla vo feministickom časopise Aspekt 1/2002 a v knihe Živé divadlo (45 rokov profesionálneho bábkového divadla v Banskej Bystrici). Bola preložená do angličtiny, preklad Dr. Katarína Feťková, a do poľštiny, preklad Lujza Urbancová, Marta Buczek, Sylwia Sojda. Predstavenie Neplač, Anna sme uviedli v rámci kampane Piata žena v Divadle Aréna v Bratislave v r. 2002, na festivale Kopřiva v Kopřivnici (CZ), v r. 2003, na medzinárodnom festivale Divadiel európskych regiónov v Hradci Králové (CZ) v r. 2004, na medzinárodnom festivale Susedia v Lubline (PL), v r. 2007, v slovenskom jazyku s poľskými titulkami. V divadelnej sezóne 2010/2011 ju realizuje Teatr Lalki i aktora v Opole (PL).

Predstavenie sa uskutoční o 19.hod.

Streda, 16. apríl, Štátna vedecká knižnica, Swing: Oslava hudby

Pri príležitosti medzinárodného sviatku Jazz Appreciation Month  (JAM) –  Apríl, mesiac jazzu  pozýva Štátna vedecká knižnica milovníkov hudby na audiovizuálnu výstavu TVÁRE JAZZU, ktorú pripravilo Hudobné átrium Štátnej vedeckej knižnice a InfoUSA.

Okrem tematickej prehliadky knižných publikácií, audiovizuálnych dokumentov a hudobnín, jazzovým nadšencom ponúkneme možnosť zhliadnuť pôsobivý filmový dokument Kena Burnsa so zaujímavými  dobovými scenériami o historických súvislostiach jednotlivých vývojových etáp amerického jazzu. Projekcie sa uskutočnia každú aprílovú stredu od 15:30 hod. v priestoroch Hudobného átria.

Streda, 16. apríl, Bábkové divadlo na Rázcestí, MOCAD(R)ÁMY

Autentické príbehy o živote v ženskej koži v podaní príbehov: Ninina šálka, Nemá žena, Princezná Láska, (Kuchynské orgie, nehráme), Pravá plavá, Ružová koža, Babská polievka, Story o Yoni, Vdova, XXL proti hore, Posledná kvapka.

Inscenácia je zložená z príbehov, v ktorých herečky hovoria o ich autentickej skúsenosti so svetom okolo nich, o sklamaniach a radostiach, o hneve a bezmocnosti voči tichej moci okolností. MOCAD(R)ÁMY dávajú príležitosť na viaceré kombinácie príbehov podľa zloženia publika. Príbehy vytvárajú jeden celok z dvoch častí: Twigy a Matróny. Mladé baby a problémy v koži S a zrelé ženy v kožiach M, L, XXL. Každý príbeh sa môže hrať sám a v rôznej kombinácii.

Predstavenie sa uskutoční o 19.hod.

 Piatok, 18. apríl, Klub 77, ANGER THE CONTINENT TOUR 2014

Koncert troch zahraničných kapiel, ktoré sa orientujú na tvrdšie žánre ako hardcore, metalcore a metal.

psycode

Dánska kapela PSY:CODE, ktorej hudba je vyskladaná na progresívnych štruktúrach plná ťažkých riffov, tepajúcej rytmiky, ťaživej atmosféry. Do Banskej Bystrice prídu  spropagovať ich druhý album „Cause And Neglect“ vydaný prostredníctvom Mighty music production.

Na koncerte sa predstavia aj dve české kapely, ANIME TORMENT a ENEMIST.

Koncert sa uskutoční o 20.hod.

Nedeľa, 20. apríl, Bábkové divadlo na Rázcestí, Akvabatolárium

Rôznymi formami Batolárií, inscenácií pre najmenšie deti a to už od 0 rokov, sa divadelní/né tvorcovia/kyne v európskych mestách zaoberajú už od roku 1987. Hry pre najnajmenších sú už úplne bežné v Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku či v severských krajinách. Bábkové divadlo na Rázcestí sa inšpirovalo týmito pokrokovými európskymi tendenciami a ako prvé divadlo na Slovensku uviedlo divadelný projekt pre batoľatá a ich rodičov Batolárium, na ktorý nadväzuje v poradí druhou inscenáciou.

Forma inscenácie je úplne prispôsobená prirodzeným potrebám batoliat, plne rešpektuje neposednosť detí, zapája ich do diania a interaktívne s nimi pracuje.Režisérka Monika Kováčová sa tentokrát nechala inšpirovať vodou: ,,Voda ponúka široké možnosti farieb, skupenstiev, teplôt, priestorov. Zároveň sa s týmto živlom deti stretávajú každý deň cez kúpanie, slzy, rozlievanie tekutín po stole, neskôr aj neuveriteľne príťažlivé mláky. Bola s nimi už od začiatku pri plodovej vode. Voda špliecha, leje sa, čistí, preteká pomedzi prsty, rozmáča, padá, vlní sa, pení, chladí, sneží…, ale hlavne deti fascinuje a neskutočne baví. Inscenácia ponúkne plavbu vaňoloďou cez kvapky, cez mláky, cez mokré stupaje do sveta plného lavórov, štipcov, hubiek, kefiek, bábok z detského oblečenia. Premieňa Teátrium na kúpeľňové ihrisko,“ hovorí.

Akvabatolárium sa uskutoční o 10.hod.

Ďaľšie víkendové tipy vám predstavíme už v piatok.