K príprave na výnimočné hokejové zápasy pristúpili elektrikári zodpovedne. Vsádzajú najmä na skúsenosti a dostatočný výkon. V prípade najhoršieho doslova naštartujú záložnú formáciu.

Víkendové podujatie Winter Classic v Banskej Bystrici nebude len o hokeji a fandení. Sprevádza ho rozsiahla organizačná a technická príprava. Nenahraditeľnú úlohu zohrávajú pri tom energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD). Bez ich pomoci by nezamrzol ľad, nesvietili reflektory a klobásy v bufete by zostali studené. Akcia sa jednoducho nezaobíde bez elektrickej energie. Organizátori preto požiadali o spoluprácu SSD, aby zabezpečila dostatočný elektrický výkon, potrebné rozvody, ale aj krízové riešenie v prípade neočakávaného výpadku prúdu.

„Snažili sme sa im vyjsť čo najviac v ústrety, preto sme vyčlenili trafostanicu pri štadióne výlučne pre potreby podujatia, pomohli s technickým zabezpečením a pripravili záložný zdroj. Počas špičky počítame s elektrickým výkonom, ktorý by stačil pre 40 rodinných domov vykurovaných elektrinou. Stačí na to jeden transformátor, no pripravili sme dva,“ povedal Dušan Majer, riaditeľ sekcie Prevádzka energetických zariadení SSD. Podľa jeho slov sú energetici pripravení riešiť i prípadné problémy. „Ak by došlo k nečakanému výpadku elektriny, vedenie vysokého napätia vieme zmanipulovať tak, aby sme štadión zásobovali cez inú vetvu,“ pokračoval.

V prípade zlyhania všetkých spomínaných opatrení vplyvom nepredvídateľných okolností, budú na obidvoch víkendových zápasoch prítomní pohotovostní pracovníci s naftovým motorgenerátorom. Síce nepokryje celkovú spotrebu, ale postačí na núdzové osvetlenie a iné nevyhnutnosti. Distribučná spoločnosť pritom zdôrazňuje, že jej kompetencie siahajú len po trafostanicu. Za areál športoviska zodpovedajú organizátori, ktorí v spolupráci so SSD urobili všetko pre to, aby mali zápasy dostatok energie nielen športovej, ale aj elektrickej.

Na elektrický výkon a spotrebu je najnáročnejšie chladenie ľadovej plochy, osvetlenie štadióna a zásobovanie administratívnej budovy či televíznych štábov. Ostatných odberateľov elektriny v okolí sa to však nijako nedotkne.