Už tradične sa v uliciach mesta Banská Bystrica uskutoční od 2. do 6. novembra Festival Barbakan 2011.  Tento multikultúrny festival spája tri druhy umenia: hudbu, film a výtvarné umenie.

Výtvarnú časť festivalu  zahájila výstava známeho slovenského umelca Marka Blaža, ktorý predstavil výber svojich diel z najnovšej tvorby, prevažne v médiu maľby, či počítačovej grafiky a objektu. Výstava s názvom „Vyskytuje sa“ sa uskutočnila v spolupráci so Stredoslovenskou galériou.

Hudobná časť sa uskutoční v centre mesta na štyroch pódiách. Svoje koncerty tu odohrajú aj bystrické stálice Sto Múch a Plastic Swans. Okrem slovenských hudobníkov sa predstavia aj interpreti zo zahraničia ako: Clara Luzia z Rakúska, Janski Beeeats z Francúzska, Vladimirska z Poľska a mnohí ďalší.

Filmový Barbakan aj tento rok, ako aj po iné roky, tvorí súťažná a nesúťažná časť. Desiatky snímok z najrôznejších kútov sveta budú medzi sebou súperiť v troch kategóriách – hraný, dokumentárny a animovaný film. Kvalitu filmov bude posudzovať odborná porota, ktorá udelí jednej snímke cenu Grand Prix Barbakan 2011. V porote zasadne okrem jej držiteľa z posledného ročníka aj fínsky filmár Joonas Rutanen, ktorý spoločne s Veerou Lehtola predstaví publiku unikátnu sekciu nových fínskych filmov mladých autorov, jednoducho nazvanú Fresh Finn.

K bohatému filmovému a hudobnému programu v niektorých mestách prispeje aj Panda Rules – hudobná oneman show akú ste možno ešte nepočuli.  Zaujímavosťou je spustenie filmovej akreditácie nielen pre študentov, ale aj dôchodcov. Zaregistrovať sa môžu do 20. októbra na webovej stránke festivalu, a tým pádom majú možnosť zúčastniť sa na celej filmovej časti Barbakanu za symbolické 3 €.

Úlohou je ponúknuť ľudom zaujímavé filmové, výtvarné, hudobné, ale aj iné zážitky v príjemnom prostredí. Festival je organizovaný OZ Vresk Factory v spolupráci s mestom Banská Bystrica, Akadémiou Umení, Parkom kultúry a oddychu, Pamätníkom SNP, Klubom 77 a Záhradou – centrom nezávislej kultúry.  Viac informácií o festivale  plnom kvalitnej hudby, umenia a skvelých  filmov, nájdete na www.barbakanfest.sk