Unikátny živý pozorovací úľ môžu počas letných mesiacov obdivovať malí aj veľkí návštevníci banskobystrického Tihányiovského kaštieľa.

Banská Bystrica sa opäť začlenila medzi svetové mestá podporujúce záchranu včelstva. Unikátny živý pozorovací úľ a jeho obyvateľky a obyvateľov privítal vo štvrtok 13. júna v prírodovednej expozícii Stredoslovenského múzea aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. Návštevníci a návštevníčky Tihányiovského kaštieľa tak môžu spoznať tajomné spoločenstvo včiel a odhaliť jeho význam pre ľudí i samotnú prírodu.

Zachráň včelu, zachrániš svet

Už Albert Einstein tvrdil, že keď vymrú včely, ľudstvu nezostávajú viac než štyri roky života. Hlavnou funkciou mestských včiel je opeľovanie, ktorého význam je dnes ešte stále nedocenený. Včely opeľujú 84percent rastlinných druhov pestovaných v Európe a závisí od nich až 76 percent produkcie potravín. Mestské úle sú často umiestnené na strechách budov v centrálnych zónach.

Pozorovací úľ v Tihányiovskom kaštieli je prvým živým úľom na Slovensku, ktorý je umiestnený priamo v expozícii múzea. Bezpečne, cez pozorovacie okienka môžu návštevníci obdivovať život a prácu včiel, pohľadať kráľovnú, trúda, robotnice a sledovať ich pri bežných činnostiach.

„Stredoslovenské múzeum v ničom nezaostáva za mnohými svetovými iniciatívami, ktoré podporujú záchranu včelstva. Po vzore Prírodovedného múzea vo Viedni je prvým múzeom na Slovensku so živým úľom v priestoroch expozície. Naším úsilím je, aby si nielen včelári uvedomovali, že od prežitia včiel závisí aj život nás všetkých,“ zdôraznil riaditeľ Stredoslovenského múzea v Marcel Pecník.

Pretaviť myšlienku živého pozorovacieho úľa do skutočnosti pomohla aj Stredná odborná škola Pod Bánošom, ktorá vychovala už nejednu generáciu včelárov a zabezpečila inštaláciu pozorovacieho úľa. Živé včely budú bzučať a usilovne pracovať v Tihányiovskom kaštieli približne do septembra 2019.

Modernizáciu expozície Príroda stredného Slovenska z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.