Prvým zasadnutím mestského zastupiteľstva zahájili komunálni politici štvorročnú „divadelnú sezónu“. Úvodné predstavenie malo svoj náboj a dynamiku, nechýbal mu vtip, no nie je na škodu sa pozrieť aj za oponu a zamyslieť sa nad tým, čo stojí za hereckými výkonmi hlavných aktérov.

Poslanci si znížili odmeny a primátorovi dali základný plat. A za to ich treba pochváliť. V prípade poslaneckých odmien je to viac-menej symbolické gesto. Ušetrí  sa niečo cez 3700 eur ročne, čo mestský rozpočet nezachráni. Ale je to sympatické gesto voči verejnosti. Je kríza, peniaze chýbajú, obyčajný človek sa musí uskromňovať, uskromnia sa aj páni poslanci. Na primátorskom plate ušetríme ešte viac. Oproti Ivanovi Saktorovi bude brať Peter Gogola o 600 eur menej, čo ročne usporí takmer 7500 eur.  Za to sa už dá niečo pre mesto urobiť.

Schválený návrh je fajn. Ale skutočne mali iniciátori na zreteli iba verejný záujem a solidaritu s verejnosťou? Predkladatelia z poslaneckého klubu Smer-SD –SNS – HZDS tvrdia, že áno. Však bolo by aj zvláštne, keby na rovinu povedali, že chceli primátorovi ukázať, kto tu bude tvrdiť muziku nasledujúce štyri roky. Čo nemuselo byť  skutočným zámerom. Každopádne je  podivné že takýto návrh poslanci nepredložili  už počas predchádzajúceho volebného obdobia, kedy kríza vypukla a dosiahla svoj vrchol. Mesto trpelo výpadkom daní, muselo si zobrať úver. Nebolo by gesto zníženia svojich a primátorových odmien vtedy vhodnejšie? Prečo prichádza až teraz? Navyše kým svoje odmeny znížili poslanci o 10%, primátorov plat padol o 19%. Ivan Saktor vraj pri svojom nástupe predložil merateľný plán, preto dostal manažérsky plat. Aký plán? Keď si prejdete zápisnice zo zasadnutí mestského zastupiteľstva nikde žiadny plán a ciele nenájdete. Možno tým bol myslený predvolebný program Ivana Saktora. Zavedenie trolejbusov, za ktoré mu potom MsZ prikleplo k platu jednorázovú odmenu 12300 eur. Aby trolejbusy jazdili za peniaze občanov Banskej Bystrice prázdne…

Na odmeny za účasť v komisiách, Mestskej rade, vo výboroch mestských častí, v dozorných radách mestských podnikoch si už poslanci nesiahli. Prečo sa nešetrí aj tu? A v konečnom dôsledku aká je vlastne zaslúžená odmena poslanca? Keby mali o tom rozhodnúť občania, zrejme by sa im 100 eur za jedno zasadnutie zdalo veľa. Takí chudáci novinári si musia naštudovať materiály celý čas sedieť v sále, počúvať poslancov a 100 eur za to nedostanú. A sú Smädo, Kuracina či Plavucha odkázaní na poslanecké odmeny? Išli Pirošík, Topoľský, Bielik do zastupiteľstva kvôli odmenám? Preto solidarita s občanmi je v tomto prípade relatívny pojem, rovnako ako je relatívnym pojmom „zaslúžená pláca“.

Na platoch sa ušetrí 11 000 eur ročne. Nech už boli pohnútky predkladateľov akékoľvek, z tohto politického boja vyšiel ako víťaz  občan Banskej Bystrice. Snáď to nebolo naposledy.