Banskú Bystrici v súčasnosti farebne skrášľuje mesto okolo 40-tisíc kvetov v sezónnych záhonoch z jesennej výsadby. S premenou záhonov začnú pracovníci Záhradníckych a rekreačných služieb mesta podľa počasia, pravdepodobne však v druhej polovici mája.

Celkovo vysadia 57 500 kusov nových kvetov. Zastúpenie budú mať begónie, aksamietnice, šalvie, okrasné žihľavy, ageráty mexické, muškáty, petúnie, gazánie, netýkavky, krásnoočká a množstvo ďalších kvetín. Ide o kvety, ktoré budú skrášľovať nielen mestské sezónne záhony, ale i mobilnú zeleň na mostoch a stĺpoch.

„Tento rok, oproti minulým rokom, vysadíme menej kvetov. Dôvodom je, že časť z deviatich sezónnych záhonov na území mesta sme prerobili a ešte aj prerábame na trvalkové. V ostatných rokoch sú totiž letné mesiace čím ďalej tým viac horúce a suché. Problém je polievať také veľké množstvo kvetinových plôch. Ďalším dôvodom je, že trendom z ekologického a ekonomického pohľadu sú práve trvalkové záhony,“ povedal Ivan Šabo, riaditeľ Záhradníckych a rekreačných služieb.

ZAaRES sa plánuje v najbližších rokoch taktiež viac zamerať na mobilnú zeleň. Prioritou je hlavne osádzanie väčších kvetináčov, ktoré možno za pomoci techniky umiestniť aj na miesta, kde zeleň pôvodne nebola.