Poslanci za stranu Smer-SD spochybnili návrh na vyhlásenie obchodnej súťaže na prenájom mestských stĺpov. Pokiaľ návrh neprejde, mesto bude ďalej predlžovať zmluvu so súčasným vlastníkom. Opoziční poslanci upozorňujú na stratu, ktorá samospráve vzniká, no poslanecká väčšina napokon mení názor.

Na utorňajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva rozhodnú poslanci aj o vypísaní verejnej obchodnej súťaže na prenájom mestského informačného systému (MIS). Poslanecká väčšina pri predrokovaní materiálu vo finančnej komisii a metskej rade novú súťaž nepodporila. Tomáš Novanský (Smer-SD) povedal, že predkladanie dodatočných ponúk je vo vyspelých demokraciách považované za protizákonné a nestotožňuje sa s vypísaním novej súťaže.

informacny system tabule banska bystricaPridal sa k nemu aj nezávislý poslanec Igor Kašper. Ten takisto neuznáva spôsob akým jeden z uchádzačov dva mesiace po súťaži chce navyšovať cenu nájmu.

Terajší nájomca MIS zaplatil vlani mestu 46 500 eur. V súťaži ponúkla táto firma – spoločnosť BB EXPO, 58-tisíc eur. Konkurenčná spoločnosť VEGO MARKETING tvrdí, že garantuje ponuku vo výške 70-tisíc eur ročne. Prvú e-aukciu na prenájom stĺpov sprevádzalo niekoľko nejasností, mesto sa preto rozhodlo súťaž zrušiť.

„Odkladanie ďalšej OVS je pre mesto nevýhodné a spôsobuje mu preukázateľnú škodu,“ povedal pre BBonline.sk Vladimír Pirošík (BBA).

Pridáva sa k nemu aj nezaradený poslanec v MsZ Martin Turčan. Podľa neho nie je dôvod so súťažou čakať. „Súťaž na prenájom mestských stĺpov je najtransparentnejšia forma, akou môže mesto vybrať nového nájomníka a zároveň najlepšia možnosť, ako pre mesto získať do rozpočtu čo najväčší objem finančných prostriedkov. Primátor už ďalej nemôže donekonečna predlžovať pôvodnú zmluvu a preto je nová aukcia potrebná v čo najkratšom čase,“ povedal Turčan.

Poslanecká väčšina napokon novú súťaž podporí

Napriek dlhodobému deklarovanému postoju a snahe väčšinového klubu z konca minulého roka, keď navrhovali podpísanie novej zmluvy so súčasným nájomcom priamo, mení klub Smer-SD rétoriku. „Klub Smer-SD vyhlásenie novej súťaže na zasadnutí zastupiteľstva podporí,“ potvrdil deň pred zasadnutím poslancov Tomáš Novanský.

Viac k téme nájdete v ďalších článkoch na BBonline.sk.