Žiadny z doterajších záujemcov zrejme podmienky obchodnej verejnej súťaže na prenájom amfiteátra nesplní.

Amfiteáter Banská BystricaPodľa mestského úradu je potrebná pre sprístupnenie amfiteátra investícia 325-tisíc eur. Inak nie je možné z bezpečnostných dôvodov vpustiť do areálu verejnosť. Finančná komisia v pondelok schválila podmienky verejnej obchodnej súťaže na prenájom. Prípadný záujemca musí už v prvom polroku od podpísania zmluvy preinvestovať 20% zo sumy 325-tisíc eur, zvyšok do dvoch rokov.

Podľa Radoslava Slobodu z občianskeho združenia Za!amfiteáter mesto nastavilo podmienky nereálne. „Myslíme si, že amfiteáter môže fungovať za veľmi krátky čas, ak nebudú naše nároky príliš vysoké. V prvej fáze premietania, malé koncerty. Sú alternatívy ako sa dá zabezpečiť hygiena, elektrina, pitná voda v areáli. Myslíme si, že sa to dá za menej a za kratší čas,“ hovorí Sloboda na margo podmienok, ktoré mesto nastavilo.

Pred rokovaním mestskej rady si poslanci vyžiadali položkový rozpočet, na základe ktorého MsÚ prišiel so sumou 325-tisíc eur. „Je to materiál, o ktorý sa aj my zaujímame, tak uvidíme, čo nám povie,“ dodáva Sloboda, podľa ktorého je možné spustiť prevádzku amfiteátra aj za menšie financie ako predpokladá odhad mesta. „Pre nás je otázka či amfiteáter oživiť alebo neoživiť. Ak je jediná cesta 325-tisíc eur, tak potom je to len inak povedané, že amfiteáter predávame,“ povedal člen občianskeho združenia, ktoré chce tradíciu banskobystrického „amfiku“ zachovať.

Odpredaja sa bojí aj poslanec mestského zastupiteľstva Vladimír Pirošík (Banskobystrická alternatíva). „Pri takto nastavených podmienkach nebudú doterajší záujemcovia schopní súťažiť. Mám obavu, že neúspech takejto súťaže vyvolá u časti kolegov poslancov opätovné volanie po odpredaji amfiteátru,“ hovorí Pirošík, ktorý je za to, aby amfiteáter ostal v majetku mesta.

Podľa poslanca súčasné podmienky obchodnej súťaže preferujú záujemcov, ktorí majú hotovosť. „Všetci traja záujemcovia sú organizácie, ktoré takouto sumou podľa môjho názoru nedisponujú,“ dodáva Pirošík a predpokladá, že občianski aktivisti nebudú schopní v obchodnej súťaži uspieť.