Ruže, klinčeky, sedmokrásky, konvalinky ale aj granátové jablko.  Etnografická výstava Rozkvitni v Thurzovom dome spája výnimočnú krásu kvetov, kríkov a stromov prenesených do každodenného života na slovenskom vidieku.

Spolu s okolitou prírodou rozkvitli v týchto dňoch aj vynovené priestory Thurzovho domu na banskobystrickom námestí. Stredoslovenské múzeum opäť sprístupnilo svoje expozície. Až do augusta tohto roku môžu jeho návštevníci obdivovať etnografickú výstavu Rozkvitni, prezentujúcu bohatú zbierku rastlinných motívov ukrytých najmä v tradičnom ľudovom odeve, ale aj na nábytku a keramike z okolitých regiónov.

Výstava Rozkvitni spája výnimočnú krásu kvetov, kríkov a stromov prenesených do každodenného života na slovenskom vidieku. Jej autorkami sú Mária Trubínyová a Vladimíra Luptáková.

Spoločným znakom všetkých predmetov na výstave je ich výnimočná výzdoba a ozdobnosť, ktorej dominujú rastlinné motívy. Na bohatej ukážke krojov, keramiky či nábytku návštevníci okrem tradičných prvkov – ruží, klinčekov, sedmokrások, konvaliniek, nájdu aj na prvý pohľad nezvyčajné motívy. Veľmi častým a obľúbeným vzorom vyšívačiek sa v priebehu rokov stalo napríklad granátové jablko. V predstavách Rimanov symbolizovalo lásku, manželstvo a plodnosť. Zduchovnením zase získalo nový význam. Šťava z jablka symbolizovala krv mučeníkov, jadierka obalené jedinou šupkou veriacich, spojených jedinou cirkvou. Obraz poleného jablka s hojnosťou semien sa v barokovej symbolike zmenil na predstavu dobročinnosti. V kresťanskej symbolike mohlo granátové jablko symbolizovať aj sprítomnenie návratu do raja. Vo svetskej symbolike zas poukazuje granátové jablko na princíp harmónie, pokoja a bezpečia.

„Textil, nábytok a keramiku sme inštalovali ako umelecké diela a zdôraznili najmä ozdobnosť sukní, opleciek, stánok, ale aj svadobných truhlíc či keramiky z bohatého etnografického fondu Stredoslovenského múzea. Tradičný ľudový odev, kroje, sme vybrali zo štyroch hlavných regiónov, Horehronia, Podpoľania, Hontu a Novohradu,“ uvádza jedna z kurátoriek výstavy, etnologička Stredoslovenského múzea Mária Trubínyová.

„Znovu otvorené dvere Thurzovho domu vás z ruchu námestia zavedú priamo do farebnej záhrady, ktorá poteší milovníkov tradičnej ľudovej kultúry ale aj histórie, prírody a vzácneho dedičstva našich predkov. Naša nová výstava má priliehavý a krásny názov Rozkvitni, preto veríme, že môže symbolicky inšpirovať aj celú našu spoločnosť po zložitom období, ktoré sme si prežili a ktorého dozvuky ešte stále pociťujeme,“ riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Výstavu Rozkvitni v Thurzovom dome môžete navštíviť v pracovných dňoch (okrem pondelka) od 9:00 do 17:00 h, v sobotu a v nedeľu od 13:00 do 17:00 h. Výstava potrvá do augusta 2020.