Dlhodobou filozofiou futbalového klubu Dukla Banská Bystrica je kvalitná práca s mládežou. Jej prvé ovocie možno badať už dnes v podobe veľkého počtu odchovancov v kádri hlavného mužstva. Ďalším znakom, že systematická práca má význam je čerstvý prestup mladého futbalistu Tomáša Zázrivca do Aston Villy. Birminghamský klub je stabilným účastníkom najvyššej anglickej súťaže Premier League. Vďaka úzkej spolupráci, ktorá medzi týmito dvoma klubmi vznikla je celkom možné, že červeno-modrý dres anglického veľkoklubu bude už za pár rokov obliekať viacero odchovancov banskobystrického klubu. Podrobnosti o senzačnom prestupe nám prezradil riaditeľ mládeže FK Dukla Peter Halaj.

Prezraďte nám, prečo práve Tomáš Zázrivec padol do oka anglickým skautom? Ako k tomu prišlo?

Tomáš je stredový, kreatívny hráč a zároveň líder mužstva. Presne taký typ, aký hľadali v Aston Ville. Kontaktovali nás ich skauti, ale aj ďalší ľudia, ktorí pracujú pre anglické kluby. V novembri minulého roka sme navštívili so Štefanom Rusnákom Birmingham, sledovali sme prácu ich akadémie. Bol s nami aj Tomáš a ďalší hráč Dukly. Tomášovi tam oznámili, že majú o neho záujem. Spolupráca sa potom ďalej rozvíjala, Aston Villa ho pozývala na prípravné zápasy, celkovo absolvoval päť skúšok. Dnes už má školský kontrakt, keďže ešte nedosiahol vek 16 rokov potrebný na podpísanie predbežnej zmluvy. Tú by mali uzavrieť o rok.

Koľko trval celý proces? Od prejavenia záujmu až po prestup do Anglicka?

O záujme sme vedeli približne jeden rok. Našim cieľom je prezentovať prácu s mládežou a naopak, Aston Villa si všíma našich hráčov na rôznych fórach. Na základe toho nás oslovili. Prvotnou úlohou pre nás bolo nadviazať kontakt s klubom. Ten už dnes funguje na troch úrovniach – v oblasti výmeny hráčov a stáží, v oblasti metodickej – teda výmeny informácií a v oblasti spolupráce medzi trénermi a zdieľania poznatkov. Ja som už podobnú stáž absolvoval spolu so Štefanom Rusnákom, do budúcnosti sa plánujú ďalšie.

Navštívili už predstavitelia Aston Villy Banskú Bystricu?

V apríli nás navštívili šéf rozvoja akadémie pre skauting a vyhľadávanie hráčov Sean Kimberley. Pri stretnutí sme sa dohodli na ďalšej spolupráci. Došlo tiež k pozvaniu našich vrcholových predstaviteľov do Aston Villy na návštevu, kde sa stretnú s vedením klubu a budú môcť nahliadnuť do jeho fungovania. Všetko prebehne na najvyššej úrovni.

Vyzerá to tak, že spolupráca je celkom úzka.

A my by sme v nej chceli čo najviac pokračovať. Našim prioritným cieľom nie je dávať hráčov do Aston Villy. Tomáša Zázrivca si vyžiadali, lebo spĺňa všetky predpoklady na to, aby sa presadil v akadémii.

Majú anglickí skauti vyhliadnutých aj ďalších hráčov Dukly?

V priebehu dvoch až troch mesiacov pocestujú ďalší traja hráči na krátkodobú stáž do Birminghamu. Všetko sú to futbalisti s ročníkom narodenia 1997 – teda adepti do akadémie. Aj preto možno očakávať, že v budúcnosti budeme častejšie svedkami podobných prestupov na trase Dukla – Aston Villa. Skúšku týchto troch hráčov sme už odsúhlasili.

Nemyslíte si, že prestup do zahraničia v takomto mladom veku môže futbalistovi aj uškodiť? Nebolo by lepšie, keby na Slovensku ešte nejaký čas pobudol?

Ja som tiež zástancom cesty, aby sa hráč najprv vyhral na Slovensku a potom prestúpil do zahraničia, ako to bolo v prípadoch Stocha a Hamšíka. Všetko je však o mentalite hráča. Štýl hry je v Anglicku úplne iný a konkurencia obrovská. Je tam množstvo kvalitných zahraničných futbalistov. V tomto smere záleží iba na tom, ako sa dokáže presadiť. Nedá sa to generalizovať. Tomáš po prestupe túžil, chceli to aj jeho rodičia. Zázemie má fantastické, manažéri pre neho odvádzajú nadpriemernú robotu. Bude bývať v dobrej rodine, ktorá sa o neho postará a v akadémii budú vytvorené len tie najlepšie podmienky. Budeme sledovať, ako to zvládne.

Koľko peňazí priniesol do kasy klubu tento prestup?

Náš motív nebol finančný. Z tohto pohľadu je pre nás veľmi dôležitá budúcnosť hráča. Ak sa v Aston Ville presadí, potom sa dostane do popredia aj finančný aspekt transferu. Dôležité pre nás je, že dnes už existuje spolupráca so špičkovým zahraničným klubom, z ktorej môžeme veľa vyťažiť.