Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica majú za sebou ďalší úspešný zápas pred svojimi fanúšikmi, keď v nedeľu 30. januára porazili na nulu HK Poprad. Nedeľné stretnutie hodnotil fínsky tréner baranov Antti Karhula, kapitán Ivan Ďatelinka, strelec víťazného gólu Dávid Šoltés a gólman Evan Weninger, ktorý vychytal nulu. Spomedzi Popradčanov sa pred mikrofóny postavili útočník Samuel Petráš a asistent trénera Radoslav Suchý.

V súboji s kamzíkmi vychytal svoje prvé čisté konto v drese s baranom na hrudi 25-ročný Kanaďan Evan Weninger, ktorý pokryl 28 striel Popradčanov. „Bol to jeden z tých zápasov, v ktorom sme od úvodu mali veci pod kontrolou. Možno s výnimkou druhej tretiny nemal súper príliš veľa príležitostí, takže aj pre mňa to bol relatívne pohodový zápas. Konečne sa mi podarilo vychytať čisté konto, ku ktorému som už bol párkrát blízko, je to dobrý pocit. Obrancovia odviedli opäť dobrú prácu, podobne ako odkedy som tu a veľmi mi to dnes uľahčili. Máme dobrú sériu a verím, že to udržíme,“ zhodnotil Evan Weninger.

Evana Weningera sme sa opýtali na to, či dostal od spoluhráčov za čisté konto aj nejaký darček. „Nie (smiech). Mojím darčekom bude to, že zaplatím do tímovej kasy a prispejem tak na naše tímové posedenie po konci sezóny. Pre mňa sú darčekom moje nové betóny, je to pre mňa tak trochu úľava, že sa v nich cítim pohodlne a viem, že ich môžem opäť natiahnuť na seba,“ odpovedal Weninger.

Slová kanadského gólmana o dobrej práci obrancov potvrdil aj kapitán Ivan Ďatelinka, ktorý zároveň strážcovi banskobystrickej svätyne opätoval pochvalu: „Súpera sme príliš nepúšťali do šancí, ale keď už niečo prišlo, tak nás podržal Weninger. Povedal by som, že viac kontrolujeme hru a neodpaľujeme puky tak veľmi od seba, čo nám prináša ovocie. Každý kto bol na ľade, vydal zo seba sto percent. Verím, že udržíme túto atmosféru a výhernú vlnu čo najdlhšie.“

Vďaka čistému kontu bol hneď prvý gól tímu HC ’05 zároveň víťazným. Postaral sa oň Dávid Šoltés, ktorý si v 13. minúte vyčíhal odrazený puk po strele Cardwella a v presilovke rozvlnil sieť strelou z prvej. „V domácich zápasoch musíme zbierať body, takže sme radi za takéto víťazstvo. Musíme v tom ďalej pokračovať, aj v tej tvrdej práci. Hralo sa mi fajn, mám super spoluhráčov, vieme si pekne poprihrávať. Dôležité sú tri body, dnes sme to zvládli a sme radi. Každodenným tréningom sa do toho dostávame, teší nás, že sme pozbierali viac víťazstiev,“ vyjadril sa po zápase Dávid Šoltés.

Zdalo sa, že stav 1:0 bude platiť aj na začiatku tretej tretiny. V poslednej minúte prostrednej časti hry však 709 prítomných divákov videlo peknú gólovú akciu. Ivan Ďatelinka udržal puk v útočnom pásme, bekhendom našiel na pravej strane voľného Fossiera, ten z prvej naservíroval puk do priestoru ľavého kruhu Bubelovi, ktorý z prvej zvýšil na 2:0. Dôležitosť tohto gólu vyzdvihol aj fínsky kormidelník baranov Antti Karhula: „Myslím, že sme hrali veľmi solídny hokej, a to počas celých 60 minút. V prvej tretine sme dosť výrazne kontrolovali priebeh, v druhej tretine alebo v jej druhej polovici trochu súper pritlačil. Prestali sme sa sústrediť, neboli sme dôrazní pri forčekingu, čo musíme zlepšiť. Na konci druhej tretiny sme však strelili mimoriadne dôležitý gól. V tretej dvadsaťminútovke sme hrali s rozumom. Ešte vždy sa však nájdu detaily, na ktorých potrebujeme pracovať.“

Hokejisti Banskej Bystrice pridali ďalšie góly v tretej tretine, keď sa v 47. minúte presadil Michaud a v 58. minúte trafil prázdnu bránu kamzíkov Vašaš. Pre HC ’05 je to už štvrtá výhra v rade, čo je najdlhšia víťazná séria baranov v aktuálnej sezóne. Bystričania, ktorí sa chcú prebojovať do hornej šestky, sa vďaka výhre bodovo dotiahli práve na šiesty Poprad, ktorý však má oproti baranom 4 zápasy k dobru. Viac o samotnom priebehu nedeľného stretnutia medzi baranmi a kamzíkmi sa dozviete a kompletnú fotogalériu nájdete v našej fotoreportáži.

Odveta už v utorok

Barani v utorok naštartujú klubový autobus po vyše dvoch týždňoch, keďže posledných 6 duelov odohrali na domácom ľade. Súperom im budú opäť kamzíci. „Od utorkového zápasu očakávam, že nám to budú chcieť vrátiť. Musíme byť na to pripravení, vyhrávať súboje a nepodľahnúť tlaku,“ povedal smerom k utorkovej dohrávke 13. kola Tipos extraligy tréner baranov Karhula. „Každý zápas je iný, musíme sa na to pripraviť. Nemôžeme mať veľké oči, vždy sa začína od nuly,“ dodal Ďatelinka.

Zatiaľ čo Bystričania budú chcieť v Poprade nadviazať na nedeľný výkon, Popradčania vnímajú utorkovú odvetu ako príležitosť napraviť si chuť. „Mali sme tam menej striel, vymýšľali sme viac ako by sme mali. Treba to hrať priamočiaro. Posledné zápasy sa trošku trápime v koncovke, chce to nejaké špinavé góly. Musíme si dnešný zápas prebrať v pokoji, oddýchnuť si. Určite si to pozrieme. Hrá sa teraz taký čudný systém, hrá každý, kto môže, takže v utorok sa stretneme znova. Smútok z prehry musí trvať len do polnoci, potom ideme ďalej. Zajtra je nový deň a treba sa pripraviť na utorok,“ zneli pozápasové slová Samuela Petráša, útočníka HK Poprad.

Asistent trénera kamzíkov Radoslav Suchý nebol spokojný s ofenzívou Popradčanov, baranov naopak pochválil: „Dnes to bol z našej strany asi najhorší zápas z hľadiska ofenzívy. Zdalo sa mi, že sme prehrávali buly, neboli sme na puku, stále sme ho naháňali, ale na druhej strane, musíme dať kredit Banskej Bystrici, ktorá nás k ničomu ani nepustila. Oni hrali vynikajúco a my sme boli takí… Chýbali nám kľúčoví hráči, ale na to sa nemôžeme vyhovárať, ostatní musia zaskočiť. V útoku sme neboli nebezpeční a potom sme urobili chyby, ktoré Bystrica využila a zaslúžene vyhrala. Je super, že v utorok môžeme zareagovať a je teraz na nás, aby sme im to vrátili.“