Banskobystričania sa dočkajú ďalšej knižnej publikácie o svojom meste, ktorá bude tentokrát zacielená na mestskú časť Uhlisko. Kniha vznikla spoločnou snahou autorov vedením historikov Stredoslovenského múzea Marcela Pecníka a Vladimíry Luptákovej.

Po dokončení publikácie Rakytovce v roku 2018 sa kolektív autorov pustil do práce na knižnom spracovaní dejín ďalšej mestskej časti Banskej Bystrice. Voľba padla na Uhlisko. Publikáciu sa úspešne podarilo dokončiť a už teraz je k dispozícii pre obyvateľov mestskej časti, ale aj pre ostatných čitateľov či priaznivcov zaujímavej a bohatej histórie mesta pod Urpínom.

Kniha je spracovaná ako lexikón viac či menej známych hesiel z minulosti i prítomnosti tejto lokality. Zameriava sa na historické, prírodné, krajinné, ale aj spoločenské, architektonické, športové či vzdelávacie témy. Skrátka sa jedná o komplexný pohľad na Uhlisko.

Uhlisko

Čitateľ sa dozvie ako mestská časť získala svoj názov, ako postupne rástla a menila svoju tvár, a tiež aj čo všetko ponúkala a ponúka svojim obyvateľom, ale aj ostatným Banskobystričanom. Kniha je plná aj atraktívnych obrázkov a fotografií.

Marcel Pecník je veľmi rád, že sa dielo podarilo vydať aj napriek komplikovaným časom: „Mali sme veľké problémy so zabezpečením jeho vydania. Ale napriek tomu sme to nevzdali a kniha je na svete. Okrem všetkých spoluautorov, poskytovateľov materiálov a spolupracovníkov patrí naše veľké poďakovanie aj ľuďom – podporovateľom vydania, ktorí si aj v zložitej situácii uvedomili, že zachovávať odkaz predkov  pre budúce generácie treba stále.“

Kniha o Uhlisku je podľa Vladimíry Luptákovej vôbec prvou, ktorú autori slávnostne nepokrstia. „Krst ale určite aspoň z časti nahradia všetky milé stretnutia a rozhovory, ktoré sa autorom a čitateľom teraz i v blízkej dobe udejú,“ dodáva.

Uhlisko

„Na publikácii sme pracovali v širokom kolektíve autorov a spolupracovníkov a snažili sme sa ju zostaviť z dostupných materiálov a informácií. Teším sa na všetky ohlasy a verím, že čítanie a diskusie budú ešte ďalej inšpirovať k ďalšiemu  bádaniu a poznaniu. Iste sa objavia aj ďalšie krásne fotografie, či materiály a zaujímavé informácie. Táto nová kniha je pre to dobrým základom,“ približuje Luptáková.

Kniha UHLISKO – Veľký lexikón mestskej časti Banskej Bystrice má 256 strán, obsahuje 59 hesiel a na jej príprave sa podieľalo vyše 70 ľudí a organizácií. Publikácia vyšla v limitovanom náklade. Záujemcovia si ju môžu kúpiť v predpredaji (na telefónnych číslach: 0908 589 470 alebo 0903 503 609) za zvýhodnenú cenu v mesiaci november. Následne ju nájdu v kníhkupectve DUMA na Dolnej ulici.

Uhlisko

Autori sa budúcnosti chystajú upriamiť svoju pozornosť na ďalšie dve mestské časti – Fončordu a Senicu. Tvrdia, že aj tie majú zaujímavú históriu, preto svojim priaznivcom sľubujú, že sa určite majú na čo tešiť.