Popredný európsky výškarský halový míting Banskobystrická latka si v utorok zapíše už svoj 29. ročník. Organizátori aj tento rok pod Urpín prilákali hneď niekoľko atlétov z užšej svetovej špičky.

Vypredané podujatie v Športovej hale Dukla na Štiavničkách štartuje ženskou súťažou podvečer od 17-tej hodiny. Následne na ňu nadviaže súťaž mužov.

Lákadlom mužskej časti súťaže bude súboj medzi bronzovým medailistom z minuloročných majstrovstiev sveta a Európy Ukrajincom Andrijom Procenkom a druhým najlepším skokanom v tohtoročných svetových tabuľkách Novozélanďanom Hamishom Kerrom. Procenko tento rok začal s výkonom 220 m a Kerr s o 10 cm lepším výkonom 230 cm. Kerr vyhral v stredu zlatý halový míting v Toruni a zdá sa, že bude hlavným favoritom. Prvenstvo sa však budú snažiť ukoristiť aj RiveraStarcZayasSottile alebo Portillo. Všetci piati skokani dosiahli v tohtoročnej halovej sezóne výkon 227 cm. Na podujatí budú skákať aj dvaja Slováci – Lukáš Beer a Tomáš Zeman.

Pripomeňme, že rekord mítingu má v mužskej súťaži hodnotu 240 centimetrov, čo je výška latky, ktorú z účastníkov aktuálneho ročníka dosiaľ prekonal len jeden z favoritov Andrij Procenko. Je to mimochodom len o tri centimetre pod bradatým svetovým rekordom Javiera Sotomayora.

Súťaž žien už ohlásila svoje hlavné favoritky, ktorými sú Jaroslava Mahučichová a Eleanor Pattersonová. Mahučichová je zároveň aj držiteľkou rekordu Banskobystrickej latky spred dvoch rokov na výške 206 centimetrov. Favoritkám budú konkurovať najmä Julia LevčenkováMaria Vukovičova a Elena Vallortigarová. Najlepší svetový výkon roka má skočený Ukrajinka Mahučichová – 202 cm, ktorý skočila v sobotu na striebornom mítingu v Metz. Austrálčanka Pattersonová bola druhá v Udine vo štvrtok v sezónnom maxime 193 cm.

V oboch súťažiach pôjde pre účastníkov aj o kvalitnú možnosť plniť limity na halové ME 2023 v Istanbule (230 a 196) a letné MS 2023 v Budapešti (232 a 197).

Atléti sú už v Banskej Bystrici a médiám sa predstavili na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Predseda organizačnej rady Alfonz Juck opísal najväčšie lákadlá 29. ročníka Banskobystrickej latky: „Výška žien je aj z medzinárodného pohľadu tým najlepším možným lákadlom. Majsterka sveta proti majsterke Európy – Pattersonová proti Mahučichovej, ktorá je navyše vo forme a avizovala, že chce vylepšovať svoje tohtoročné maximum 202 cm. Druhým vrcholom je súťaž mužov – dynamická súťaž pretekárov, ktorí sú všetci vo forme a chcú skákať naozaj vysoko. Keby sa podarilo dostať k dvom metrom medzi ženami a k 230 cm medzi mužmi, to nás uspokojí, pretože je to vysačka tej najvyššej svetovej kvality.“

Po pandemických rokoch si pretekári pod Urpínom užijú tú pravú atmosféru, keďže hala na Štiavničkách je už beznádejne vypredaná. „My sa tešíme, že diváci, ktorí prídu, budú motivovaní pomáhať skokankám a skokanom tak, aby sa vytvorila tá povestná banskobystrická žičlivá atmosféra, ktorá pomôže niekedy aj k nečakaným výkonom,“ dodal Alfonz Juck.

Zlato na Banskobystrickej latke bude obhajovať majsterka sveta, Austrálčanka Eleanor Pattersonová: „Pôjde o môj posledný štart v halovej sezóne, takže verím, že sa mi v skvelej atmosfére v Banskej Bystrici podarí skočiť čo najvyššie. Je tu svetová špička, som dobre pripravená a veľmi namotivovaná. Ešte som sa nerozhodla, akú hudbu si nechám pustiť, ale bude to niečo iné ako minulý rok.“

V hale na Štiavničkách sa opäť predstaví aj Ukrajinka Jaroslava Mahučichová, ktorá je aktuálne majsterkou Európy: „Som veľmi vďačná za to, že mám možnosť opäť prísť do Banskej Bystrice. V súčasnej situácii na Ukrajine je neskutočne náročné pripravovať sa na súťaže a trénovať. Som hrdá na to, že môžem reprezentovať Ukrajinu na medzinárodnej scéne. Fyzicky som pripravená lepšie ako po minulé roky. Áno, skočila som nedávno 202 cm, ale verím, že to nie je môj vrchol a v Banskej Bystrici môžem dosiahnuť ešte lepší výsledok. Banskobystrická latka bude mojím posledným podujatím pred halovými Majstrovstvami Európy v Istanbule. Po prvýkrát budem skákať pri ukrajinskej hudbe, naša kultúra sa posunula vpred. Veď budete počuť zajtra…“

Pod Urpínom sa premiérovo predstaví aktuálne druhý najlepší skokan v tohtoročných svetových tabuľkách, Novozélanďan Hamish Kerr: „Takéto halové mítingy sú špecifické tým, že všetka pozornosť sa sústreďuje len na jednu disciplínu. Veľmi sa teším na atmosféru a na to, že budeme skákať pri hudbe. Ak chcem byť najlepší na svete, musím súťažiť s tými najlepšími, preto som prišiel do Európy. Posledný ročník Banskobystrickej latky som pozeral doma na Novom Zélande uprostred noci a videl som niekoľko úžasných výkonov. S výkonom medzi 233 a 236 cm by som bol veľmi spokojný. Nechám si zahrať nejakú tanečnú hudbu s vysokou intenzitou, nejaké tuc tuc tuc.“

Priamy prenos z podujatia s priamym komentárom z haly, bude dostupný priamo na stránkach BBonline.sk prostredníctvom služby TV ESO.