Volejbalistky VK Pirane Brusno vycestovali v stredu 10. novembra do Prešova, kde sa proti domácemu družstvu predstavili v prvom zápase 1. kola Slovenského pohára. Brusnianky oplatili Prešovčankám prehru z 3. kola extraligy a zvíťazili hladko v troch setoch.

Priebeh prvého setu bol prevažne vyrovnaný, keď sa obe družstvá prestriedali vo vedení a do stavu 15-18 ich delili maximálne dva body. Koncovka prvého setu už ale patrila brusnianskym Piraňám, ktoré vyhrali túto časť zápasu 20-25.

V úvode druhého setu sa volejbalistky Brusna dostali do vedenia, ktoré si udržiavali, no Prešovčanky sériou piatich bodov otočili priebežný stav setu na 13-12. Následne pribúdali body na oboch stranách prevažne rovnomerne, no Brusniankam opäť vyšiel záver setu a v druhom dejstve zvíťazili taktiež 20-25.

Tretí set bol z pohľadu priebežného stavu najvyrovnanejší, keď v ňom družstvá delili najviac tri body. Za stavu 21-19 zaznamenali Pirane štyri body v rade, následne si po bode súpera vypracovali prvý mečbal, ktorý ešte nepremenili, no druhú šancu už pretavili do spečatenia víťazstva v troch setoch.

Kristian Michailov, tréner VK Pirane Brusno: „Dnes sme dali nádhernú bodku za komplikovaným a dlhým cyklom zápasov. Sme šťastní, že sme si odniesli “čisté“ víťazstvo v prvom pohárovom zápase. Gratulujem môjmu tímu k dobre odvedenej práci. Teraz je čas na zaslúžený oddych, a následne budeme naďalej tvrdo pracovať na dosiahnutí našich cieľov.“

Lenka Kvasnová, univerzálka a hráčka zápasu VK Pirane Brusno: „Prešov bol pre nás povinná jazda. Mali sme im čo vracať z minulého zápasu. Mali sme dopodrobna prebratú každú jednu hráčku a vedeli sme, čo hrajú. Aj keď tréner z Prešova je veľmi “priateľský”, nedokázal nás vyviesť z koncentrácie. Práve vtedy sme sa zomkli a ukázali silu kolektívu. Som hrdá na všetky baby, trénerov a našich fanúšikov, že sú stále pri nás. Veľmi ma hreje pri srdci to, že sme to takto bravúrne zvládli. Samozrejme, máme klapky na očiach a sústredíme sa na ďalšie zápasy, ktoré nebudú ľahké, no sme pripravené bojovať  o víťazstvo – tak ako vždy.“

Timea Sujová, libero VK Pirane Brusno: „Aj napriek nešťastnej chybe s postavením v úvodnom sete sme sa zomkli a dokázali ho bojovným výkonom získať na našu stranu. Druhý a tretí set mali podobný priebeh a zo začiatku sme v ňom kopili množstvo chýb, no zlepšenou hrou v závere sme dokázali zvládnuť koncovky oboch setov a zaslúžene sme zvíťazili. Škvrnou tohto zápasu boli nevhodné reakcie realizačného tímu domácich, na ktoré už sme ale od Prešova zvyknutí a podobné reakcie kazia meno klubu v očiach športovej verejnosti.“

Natália Vrabcová, nahrávačka VK Pirane Brusno: „Do Prešova sme vycestovali s jasným cieľom – vyhrať 3:0, čo sa nám aj podarilo. V prvom sete sme malým nedopatrením vymenili pozície niektorých hráčok, a o to viac sme sa museli koncentrovať a sústrediť na naše postavenie, aby na ihrisku nedošlo k zbytočným nedorozumeniam a chybám. Set sme aj napriek tomu dokázali vyhrať, za čo dievčatá chválim. Tak skvelú atmosféru, akú sme si dnes na ihrisku vytvorili, sme tu ešte nemali. Ako v každom zápase, tak aj dnes sme robili veľa vlastných chýb. Stáli sme jedna za druhou, navzájom si pomáhali a bojovnosťou sme chyby dokázali napraviť a dotiahnuť zápas do vytúženého víťazstva. Spoločne sme urobili ďalší malý krok vpred. Pre mňa bol dnešný zápas veľmi špecifický. Hrala som proti svojmu bývalému klubu, s univerzálkou Paulou Kubovou sme dokonca rodina a štyri hráčky na ihrisku sme boli odchovankyne Liptovského Hrádku.“

Roman Németh, tréner VK Prešov pre svf.sk: „Od začiatku až dokonca, ak si odmyslím  pár zábleskov, tak sme hrali v útoku zle. Do koncoviek nás dostal servis, prihrávka a pár obrán, inak sme urobili obrovské množstvo vlastných chýb.“

Slovenský pohár – 1. kolo – 1. zápas – streda 10. 11. 2021 – Prešov

VK Prešov – VK Pirane Brusno 0:3 (20-25, 20-25, 23-25)

Zostava VK Prešov a body: Novotná 3, Gécziová 5, Paulínyová 10, Kotuličová 5, P. Kubová 5, Zubková 1, libero: Šromovská (L. Grocká 1, Pisarčíková 6, I. Grocká 0). Tréner: R. Németh.

Zostava VK Pirane Brusno a body: Podhradská 4, Belisariová 15, Vrabcová 4, Nikić 13, S. Dlhošová 4, Kvasnová 14 liberá: Tomková a Sujová (Kánová 2, T. Dlhošová 0). Tréner: K. Michailov.

Hráčky zápasu: Lívia Šromovská (VK Prešov) – Lenka Kvasnová (VK Pirane Brusno)

Analýza bodov: Útoky: 25 – 45. Esá: 7 – 8. Bloky: 4 – 3. Chyby súpera: 27 – 19. Rozhodovali: Soták a Hudák. Diváci: 50

Odveta 1. kola Slovenského pohára sa odohrá v stredu 1. decembra od 18.00 h v Slovenskej Ľupči. Ak brusnianske Pirane zvládnu aj druhý zápas s Prešovom, postúpia medzi najlepšie štyri družstvá.