Podľa dosiaľ odovzdaných kandidátnych listín sa o kreslo predsedu BBSK uchádza len jediný kandidát. V rámci celého kraja kandidatúru na poslancov zatiaľ oficiálne potvrdilo dvadsaťtri uchádzačov. Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia 9. novembra.

BBSK
Hlavné sídlo úradu BBSK v Banskej Bystrici.

Kandidáti na predsedu samosprávneho kraja a na poslancov  musia svoje kandidátne listiny podať na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja do 30. septembra. Následne ešte jednotlivé kandidátky overí volebná komisia.

Ako portál BBonline.sk vo štvrtok ráno informovala hovorkyňa BBSK Monika Pastuchová, do dnešného rána podal kandidátnu listinu len  Ondrej Binder.  na predsedu BBSK, ktorý kandiduje ako nezávislý. Binder žijúci vo Svätom Antone je dlhoročným členom KDH, to ale oficiálne podporuje súčasného predsedu kraja.

Ďalší avizovaní uchádzači o post predsedu BBSK – terajší župan Vladimír Maňka, Ľudovít Kaník,  Karol Konárik mladší ani Marian Kotleba, zatiaľ kandidátne listiny oficiálne nepodali. Vo voľbách do VÚC v roku 2009 sa o kreslo predsedu BBSK uchádzalo celkom deväť politikov. Voľby predsedu kraja prebiehajú dvojkolovo, pokiaľ ani jeden z kandidátov v prvom kole nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov. Druhé kolo sa uskutoční do dvoch týždňov od konania prvého kola voľby.

Najviac poslancov zatiaľ na svojej kandidátke predložila strana SMK-MKP, konkrétne deväť. Ďalej Strana zelených (2), KSS (1) a SNS (1). Listinu s podpisovými hárkami zatiaľ odovzdalo desať nezávislých kandidátov. Celkovo sa v rámci všetkých okresov kraja počíta až so stovkami záujemcov o post zastupiteľov. Pred štyrmi rokmi sa v rámci volebného obvodu číslo 1, ktorý pokrýva banskobystrický okres, o osem pridelených miest v zastupiteľstve uchádzalo 90 kandidátov. Zastupiteľstvo Banskobystrického VÚC má celkom 49 poslancov.