Keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac, než štyri roky života. Na tomto výroku, pripisovanom Albertovi Einsteinovi, je nesporne kus pravdy. 

V kolobehu prírodného života majú včely nezastupiteľné miesto. V posledných rokoch sa z nich však stáva ohrozený druh. Ak chceme včely chrániť a pomáhať im, mali by sme poznať ich život.

Interaktívnu včelnicu, ktorá ukazuje život medonosného hmyzu v úli, otvorilo koncom júna Vzdelávacie centrum Zaježová. Prostredníctvom prenosného pozorovacieho úľa, kde sú včely bezpečne zavreté, sa dá pozorovať život včiel aj v interiéri. Ocenia to najmä školáci, no záujem o včely a ich nenahraditeľný prínos pre život ako taký, sa teší čoraz väčšej popularite aj v radoch širokej verejnosti.

„Včely sú výborným nástrojom na rozvíjanie vzťahu detí k prírode a jej ochrane. Deti sa ich trošku boja a zároveň ich fascinujú. Pri úľoch zistia nielen to, ako sa ku včelám správať, ale aj čo môžu pre ne a pre ostatné opeľovače urobiť, čo im pomáha a čo im škodí.  Programy bavia aj dospelých a niektoré školy aj jednotlivci sa už inšpirovali a zakladajú si školské včelnice či domáci chov včiel,“ uviedol Peter Svitek z projektu CEEV Živica Mestské včely.

Ako prví si včelnicu koncom školského roka „vyskúšali“ školáci z komunitnej zaježovskej školy a ako sa ukázalo, vo vzťahu k včelám nemajú žiadne obavy.

„Počas prázdnin sme včelnicu využili v rámci tábora pre rodiny s deťmi Hurá von. Zorganizovali sme im špeciálny program, aj vytáčanie medu,“ hovorí Petra Ježeková zo Živice a dodáva, že včelnica slúži návštevníkom Vzdelávacieho centra Zaježová a vopred dohodnutým skupinám. Nie je prístupná pre verejnosť bez predošlej dohody. 

„Včelnica bude súčasťou prehliadky centra, na ktorú sa ľudia môžu vopred nahlásiť. Pre školy, tábory a organizované skupiny je možné si dohodnúť hodinový program na včelnici, ktorý sa realizuje počas sezóny, podľa počasia, približne od mája do septembra. Skupiny by mali byť väčšie ako dvadsať ľudí. Okrem toho včelnicu využívame pri včelárskych kurzoch a po skončení prázdnin tu očakávame ďalšie školské skupiny“. 

O včely v zaježovskej včelnici sa stará profesionálny včelár v spolupráci s koordinátorom projektu Mestské včely – mestá pre opeľovače Petrom Svitekom, ktorý sa postupne učí, ako sa o včely starať a v mnohom už je samostatný.

Zaježová je oblasť lazov patriaca pod obec Pliešovce v okrese Zvolen. Už osem rokov ju prevádzkuje celoslovenská environmentálna organizácia Živica a ročne ju navštívi takmer päťtisíc ľudí zaujímajúcich sa o trvalo udržateľné hodnoty.

Viac informácií o Vzdelávacom centre Zaježová nájdete na stránke centrumzajezova.sk