Už 21. mája o 18.00 h sa vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici koná Koncert proti vojne pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera. 

Spoluorganizátormi koncertu sú Stredoslovenské osvetové stredisko a Rímskokatolícka cirkev, Farnosť Banská Bystrica – mesto.

Sólisti, zbor aj orchester

Vystúpia tam sólisti, zbor a orchester SKHID opery z ukrajinského Charkova pod vedením dirigenta Dmytra Morozova a miešaný spevácky zbor Technik Akademik pod vedením Pavla Procházku.

Na koncerte zaznie Stabat Mater /D 383/ od Franza Shuberta. Tento gregoriánsky chorál si vypočujete aj vo verzii od Pavla Procházku spoločne s jeho skladbou Modlitba za mier, ktorá mala premiéru 8. mája v Slovenskom rozhlase v Bratislave.

Podujatie je realizované vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia, Transpetrolu, Banskobystrického samosprávneho kraja,  Slovenskej komory stavebných inžinierov, STEFFE, Coffea drinks.

Tradícia spolu s moderným umeleckým stvárnením

Symfonický orchester a spevácky zbor Charkovského národného akademického divadla opery a baletu Mykoly  Lysenka (SKHID OPERA) je kolektív, v ktorom sa oddanosť kultúrnym tradíciám spája s odvážnym hľadaním najmodernejšej formy umeleckého vyjadrenia. Práve toto spojenie premieňa SKHID OPERA na modernú multikultúrnu základňu na východe Ukrajiny. Divadlo založené v roku 1925 vyvíja perspektívne metódy práce s publikom a láka  divákov mimoriadnymi inscenáciami. Divadlo sa v roku 2019 stalo členom Európskej opernej asociácie – „Opera Europa“.

Od začiatku ruskej agresie SKHID OPERA usporadúva v charkovských krytoch, vojenských nemocniciach a rehabilitačných centrách koncerty. Od apríla 2022 časť umeleckého telesa vyzýva v rámci humanitárneho turné „Európska cesta“ občanov EÚ k spojeniu podporiť Ukrajinu počas vojenskej agresie Ruska. Popredný ukrajinský umelecký kolektív potvrdzuje, že spoločné hodnoty a európsky kultúrny kód sú tým, čo spája naše národy.

Zbor s bohatou paletou vystúpení

Ďalší účinkujúci, miešaný spevácky zbor Technik Akademik vznikol z iniciatívy bývalých členov zboru Technik pri SVŠT v Bratislave. Prezidentom a organizačným vedúcim je  Ing. Daniel Vopát a umeleckým vedúcim  je dirigent a skladateľ Mgr. Pavel Procházka, ArtD. Zbor pod ich vedením za uplynulých 20 rokov absolvoval desiatky koncertov na domácich i zahraničných pódiách.

Úspešne reprezentoval na koncertoch a festivaloch v Prahe, Aténach, Viedni, Budapešti, Ríme, Moskve, Istanbule, Varšave, Bruseli, Drážďanoch, Rovinj, Montreaux a samozrejme na Slovensku. Jedným z najvýznamnejších podujatí bol vianočný koncert Koledy pre Európu v roku 2016 v korunovačnej katedrále Sv. Jakuba v Bruseli pri príležitosti ukončenia slovenského predsedníctva v EÚ, ktorý vysielala aj RTVS.

Široký záber interpretovaných skladieb

Široké spektrum uvádzaných skladieb v repertoári zboru reprezentujú diela od renesančnej polyfónie až po súčasnosť s dôrazom na slovenskú tvorbu. Špecifikom dramaturgie telesa je aj množstvo skladieb komponovaných na objednávku pre Technik Akademik  – Pastorále, Stabat Mater, Ecce lignum crucis, Omša sv. Martina, Magnificat, Slávnostná kantáta na Sv. Cyrila a Metoda, PandemicMass/Requiem, Modlitba za mier a iné. Ku tomu sa radia aj samostatné, jedinečné hudobné projekty ako napr.: Eurokoledy, Veľkonočná hudba, Višegrádske koledy, Eurofolklór, Najkrajšie operné zbory G. Verdiho a ďalšie.

Takmer všetky spomenuté diela a podujatia sú zaznamenané na nosičoch CD a DVD. Spevácky zbor Technik Akademik pravidelne spolupracuje s amatérskymi i profesionálnymi orchestrami a sólistami. Jeho činnosť podporujú mnohé slovenské mestá, župy, ministerstvo kultúry i zahraničných vecí, úrad vlády i prezidentská kancelária SR.