Záver roka 2016 bude v priestoroch prírodovednej expozície Stredoslovenského múzea v Tihányiovskom kaštieli patriť legendárnej karpatskej šelme – vlkovi.

výstava_VLK_A_JEHO_POTOMKOVIAPo úspešnej výstave Medvede a my, ktorú Stredoslovenské múzeum predstavilo verejnosti pred dvomi rokmi, prinášajú pracovníci Tihányiovského kaštieľa výstavu o ďalšej veľkej karpatskej šelme – vlkovi. Tú si zobrali pod drobnohľad a pripravili o nej pútavú interaktívnu výstavu prírodovedci z Východoslovenského múzea v Košiciach v spolupráci s prírodovedcami so Stredoslovenského múzea. Výstava približuje šelmu našich lesov ako člena svorky s bohatým rodinným životom a prísnou hierarchiou, ale aj s prepracovanou životnou stratégiou, ktorú si odovzdáva z generácie na generáciu.

„Prostredníctvom interaktívnych prvkov, medzi inými aj vlčím brlohom, predstavuje výstava vlka a jeho príbuzenstvo (čiže aj ďalšie psovité šelmy), spôsob ich existencie, lov potravy, rodinný život, ich význam v lesnom ekosystéme a aj vzťahy k iným živočíšnym druhom, vrátane človeka,” sumarizuje výstavu zoologička Stredoslovenského múzea a garantka výstavy v jednej osobe Lenka Hrašková.

Vlk – krvilačný netvor či starostlivá hlava rodiny? Démon z rozprávky o Červenej čiapočke/ O troch prasiatkach alebo len obeť dávnych povestí a mýtov? Je vlk v slovenskej prírode naozaj tak premnožený ako o ňom tvrdia poľovníci? Aká je pravda o škodách, ktoré na zveri údajne pácha Ktoré ďalšie zvieratá patria do vlčieho príbuzenstva a ako sa z divého vlka vyvinul najlepší priateľ človeka – pes?

Na tieto i mnohé ďalšie otázky o vlkovi a jeho živote vo svorke odpovie veľkým aj malým návštevníkom Stredoslovenského múzea výstava Vlk dravý (Canis Lupus) a jeho potomkovia už vo štvrtok 6. októbra o 16-tej hodine.

VÝSTAVU VO ŠTVRTOK OTVORIA AJ PSÍ ČLENOVIA KLUBU CHOVATEĽOV ČESKOSLOVENSKÉHO VLČIAKA

„Pre návštevníkov výstavy je pripravený pestrý sprievodný program, ktorý ju obohatí a zároveň pomôže nahliadnuť do duše vlka,“ pozýva na pripravované aktivity riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký. „Okrem obľúbených komentovaných prehliadok výstavy s ich kurátorom, tentokrát so zoologičkou Lenkou Hraškovou (6.10., 3.11., 1.12. 2016 a 20.1. 2017 o 16.00 hod.), sme pre návštevníkov múzea pripravili tematický novembrový (8.11. 2016 o 16.30 hod. Erik BALÁŽ a Karol KALISKÝ: Európska divočina a vlk), a tiež januárový Cestovateľský utorok (10.1. 2017 o 16.30 hod. Ján PEŤO: Lavíny na Slovensku),“ dopĺňa harmonogram sprievodných aktivít k výstave Roman Hradecký.

Milovníkov psov tiež poteší pozvanie riaditeľa Stredoslovenského múzea na netradičné stretnutia so psami v múzeu. V nedeľu 20. novembra od 13.00 do 16.00 hod. v areáli Tihányiovského kaštieľa svoju činnosť predstaví Banskobystrický agility klub. V utorok 10. januára o 15-tej hodine návštevníkom kaštieľa Horská záchranná služba predvedie prácu s „lavínovými“ psami.

Výstavu nielen pre všetkých milovníkov psovitých šeliem, ale aj priateľov prírody môžu návštevníci Stredoslovenského múzea obdivovať v Tihányiovskom kaštieli až do nedele 29. januára.