Po niekoľkých dňoch rokovaní s odborníkmi vláda v nedeľu prijala uznesenie, ktorým opätovne výrazne sprísňuje protiepidemické opatrenia. Prírastky nových prípadov nákazy na Covid-19, v prepočte na stotisíc obyvateľov, sa na Slovensku už dlhšie radia medzi najvyššie nielen v Európskej únii, ale aj v rámci sveta.

Uznesenie vlády z nedele, 28. februára, už od stredy 3. marca výrazne obmedzuje doteraz platné výnimky zo zákazu vychádzania. Ten sa tak sprísňuje, keď akákoľvek z povolených aktivít je obmedzená až na výnimky do času od 5.00 do 20.00 h. Neskôr je možné pohybovať sa v uliciach len v prípade cesty z alebo do práce.

Pri ceste do práce musí mať pracovník pri sebe potvrdenie od zamestnávateľa o nevyhnutnosti práce na pracovisku s určením času pracovnej doby a zároveň najviac 7-dní staré potvrdenie o negatívnom teste na Covid-19. To majú po novom už priamo povinnosť kontrolovať aj samotní zamestnávatelia.

Naďalej platí, že zákaz vychádzania neplatí v čase medzi 1.00 a 5.00 h ráno.

Do prírody len vo vlastnom okrese, najviac do III. stupňa varovania

Až na výnimky, medzi ktoré patrí prioritne cesta za výkonom práce, sa prakticky ruší možnosť prekročiť hranice okresu. To bolo dosiaľ možné napríklad aj pri ceste do prírody, avšak pri prekročení okresu bolo potrebné najviac 7-dní staré potvrdenie o negatívnom teste na Covid-19. Táto možnosť sa ruší.

Pohyb v prírode zostáva povolený len v rámci okresu, pričom uznesenie vlády nepočíta ani s touto možnosťou v okrese s najhorším – IV. stupňom varovania, medzi ktoré patrí napríklad susedný Zvolen.

Prichádzajú povinné respirátory

Po vzore okolitých krajín sa aj Slovensko pridá k povinnosti nosenia certifikovaných respirátorov triedy FFP2.

Respirátory budú povinné od pondelka, 8. marca v obchodných prevádzkach a v hromadnej doprave a od 15. marca vo všetkých interiéroch okrem domácností.

Výnimku z povinnosti nosenia respirátorov by mali mať deti, ktorým budú naďalej stačiť rúška. Respirátory v detských veľkostiach totiž nie sú na trhu dostupné.

Vláda okrem iného nariadila hlavnému hygienikovi, aby zrušil výnimku, ktorá doteraz povoľovala osobám pozitívnym na Covid-19 vychádzať z domu, okrem odôvodnenej návštevy lekára.

Sprísnené opatrenia budú platiť nateraz do 19. marca, do kedy platí aktuálne vyhlásený núdzový stav. Je však predpoklad, že s ohľadom na vývoj epidemickej situácie na ne vláda ďalej nadviaže aj po tomto dátume.