Slovenská dcérska spoločnosť RKN Global DW-LLC z Dubaja, RKN Global Europe s.r.o. sídliaca od jesene minulého roka v priestoroch Europa Business Center v Banskej Bystrici, uspela so žiadosťou o investičnú podporu slovenskej vlády so svojim projektom závodu v priemyselnom parku Šalková.

CF0A2169
Majiteľ spoločnosti RKN a bývalý generálny sekretár Interpolu Ronald Noble predstavil projekt v stredu v Banskej Bystrici.

„RKN Global Europe s. r. o. vytvorí v Slovenskej republike najmodernejší podnik chránenej tlače v oblasti vyhotovenia štátnych a identifikačných dokladov na papierovom alebo plastovom základe, kariet národných a medzinárodných platobných systémov, kontrolných známok a značiek, holografických ochranných prvkov a veľkého spektra plastových kariet a ochranných prvkov vysokých technológií,“ píše sa v materiáli, ktorý Vláda Slovenskej republiky schválila na svojom poslednom zasadnutí v stredu.

Celková investícia má dosiahnuť zhruba 89-miliónov Eur. Spoločnosť ju chce financovať z vlastných zdrojov, napríklad aj od investorov z arabských emirátov, ale napríklad aj prostredníctvom cudzích zdrojov, teda bankových úverov či iných pôžičiek. Materská firma RKN sídli v Dubaji.

Za pozemok v banskobystrickom priemyselnom parku zaplatí spoločnosť 1,4 milióna eur. Budovu rozpočtuje na asi 31-miliónov a najdrahšie majú byť stroje a zariadenia, ktoré pojmú až 54-miliónov eur. Spoločnosť počíta tiež s nákupom licencií, patentov a know-how.

Spoločnosť predpokladá spoluprácu aj s domácimi dodávateľmi, výrazne viac ich ale má byť zo zahraničia. Odbyt produkcie spoločnosť očakáva rovnako najmä v zahraničí (80%), ale svoje produkty chce umiestňovať aj na Slovensku. Celkovo očakáva, že pri plnej prevádzke okolo začiatku roka 2019 vyrobí takmer 31-miliónov kariet či 10 miliárd známok ročne.

Aj keď spustenie výroby plánuje RKN až v polovici roka 2017, už v roku 2016 by mala zamestnať prvých dvesto ľudí. V roku 2017 plánuje nábor až 638 zamestnancov a plnú zamestnanosť avizovaných 1238 zamestnancov by mala dosiahnuť v roku 2018. Firma počíta s tým, že až od 80% zamestnancov bude očakávať vysokoškolské vzdelanie. Priemerná mzda vo firme by mala dosiahnuť sumu 1443 eur v hrubom.

Vytvorenie jedného pracovného miesta sa pritom vláda rozhodla na základe žiadosti investora podporiť sumou 14 450 €. Investičné stimuly pre spoločnosť sú rozdelené do dvoch skupín. Prvou sú úľavy na dani z príjmu v celkovej výške 8-miliónov eur, ktoré budú rozložené od roku 2018 do roku 2022. Ak by spoločnosť v skutočnosti dosahovala takéto výšky daní z príjmu, zaradila by sa medzi najväčšie firmy stredoslovenského regiónu.

Okrem daňových prázdnin schválila vláda aj priamu dotáciu vo výške 10-miliónov Eur na nákup hmotného i nehmotného majetku. Štát tieto prostriedky poskytne firme postupne v troch rokoch až po dostavbe závodu.

Spoluprácu s Ukrajincami potvrdili

Priemyselny park Salkova, foto - BBonline.sk (Filip Rohacek)Nejasné a strohé informácie o firme sídliacej v Dubaji, za ktorou stojí bývalý generálny sekretár Interpolu Ronald Noble, vyvolali po predstavení investície vo februári vlnu otázok a diskusií v médiách i medzi verejnosťou. Pri uvedení zámeru totiž spoločnosť nepredstavovali ako novovznikajúci projekt. Špekulovalo sa tak o jej chýbajúcich patentoch či referenciách.

Viaceré médiá poukázali na jej prepojenie na niekoľko ukrajinských spoločností pôsobiacich v tejto oblasti. Pochybnosti vzbudilo pozadie ukrajinských majiteľov spolupracujúcich firiem, ktorí v minulosti čelili podozreniam z korupcie, ale aj kontroverzné pôsobenie samotného Noblea v čele Interpolu. Analýzou pozadia spoločnosti sa bližšie zaoberá Denník Sme.

Sám Ronald Noble prišiel projekt v stredu predstaviť do Banskej Bystrici. Na tlačovej konferencii uviedol, že jeho spoločnosť aj s medializovanými ukrajinskými firmami na výrobu bezpečnostných dokumentov spolupracuje. „Vieme, že situácia na Ukrajine nie je v súčasnosti stabilná. Plánom spoločnosti RKN Global je previezť technológie a know-how z Ukrajiny na Slovensko,“ uviedol Ronald K. Noble.