Už v sobotu, 8. mája si Európa pripomenie ukončenie druhej svetovej vojny. Deň víťazstva nad fašizmom je štátnym sviatkom a dňom pracovného pokoja , aj keď v tomto roku vychádza práve na víkend.

Ukončenie druhej svetovej vojny si symbolicky pripomenuli aj predstavitelia verejnej a štátnej správy v Banskej Bystrici.

Pietna spomienka kladenia vencov k 76. výročiu Dňa víťazstva nad fašizmom, ktorú aj napriek pandemickej situácii, pri dodržaní všetkých hygienických opatrení, organizoval Okresný úrad Banská Bystrica, sa konala v piatok dopoludnia.

Pri symbolickom čiernom obelisku pripomínajúcom obete osloboditeľských vojsk na Námestí SNP v Banskej Bystrici, si túto udalosť pripomenuli delegácie s obmedzeným počtom hostí.

Za Okresný úrad Banská Bystrica to bol jeho prednosta Martin Dolinaj, za mesto Banská Bystrica primátor Ján Nosko a za Slovenský zväz protifašistických bojovníkov predseda oblastného výboru Banská Bystrica Ján Pacek. Vence účastníkov na miesto kládli členovia Klubu vojenskej histórie Golian v dobových uniformách.

Koniec 2. svetovej vojny si v sobotu, 8. mája pripomenú pozvaní hostia aj v banskobystrickom Múzeu SNP, kde sa v Pietnej sieni Pamätníka SNP uskutoční predpoludním pietny akt kladenia vencov.