Quantcast

Na úvod 18. ročníka medzinárodného výškarskeho halového mítingu v banskobystrickej športovej hale na Štiavničkch bola naplánovaná súťaž žien. Hneď v úvode sa lúči jediná slovenská zástupkyňa hlavnej súťaže Tatiana Dunajská, ktorá skočila najviac 172 cm, už nedosiahla na vyššie méty a skončila teda deviata.

Zvyšných osem pretekárok postupne prekonalo výške 177 a 182 centimetrov. Hlavná favoritka – Ruska Školinová zasiahla do súťaže až na výške 186 centimetrov, ktorú bez problémov prekonala, rovnako ako aj jej hlavné konkurentky Antoinetta Di Martinová a Viktoria Kľuginová. Naopak Ukrajinka Viktorija Dobrinská,  česká reprezentantka Oldřiška Marešová a Nórka Stine Kufaasová už túto výšku neprekonali, a skočených tak na tomto ročníku ECS high jump majú 182 centimetrov. Pre poslednú menovanú Nórku je to však sezónne maximum. Na výške 189 centimetrov zaujala svojim úspešným pokusom Chorvátka Anna Šimičová, ktorá mala doteraz osobné halové maximum na výške 187 cm. Poľka Kamila Stepaniuková skúšala až výšku 192 centimetrov, no neúspešne, a tak si do tabuľky pripisuje len 186 skočených centimetrov. Rovnaký scenár sprevádzal aj účinkovanie jednej z favoritiek – Rusky Kľuginovej. Už spomenutá Chorvátka Šimičová si publikum veľmi rýchlo získala podobne, ako v predošlých rokoch jej krajanka Vlašičová. Nielen, že na predchádzajúcej výške zvýšila svoje sezónne maximum, ale preskočením 192 centimetrov vyrovnala aj svoje celkové kariérne maximum. Výška 194 centimetrov už ale bola nad jej sily a tak sa nakoniec k prekonávaniu rekordov dostali, podľa očakávania, Ruska Školinová a Talianka Di Martinová.

Pred nimi bola výška 196 centimetrov, ktorá je tohto sezónnym maximom Rusky, pri čom jej konkurentka mala pred banskobystrickým mítingom sezónne maximum len 195 centimetrov. Talianka túto výšku zvládla, Školinová síce nie, ale takticky túto výšku nakoniec vynechala. No na oplátku Antoinetta Di Martinová vynechala výšku 198, zatiaľ čo Ruska už skákať musela. Na radosť banskobystrických fanúšikov túto výšku prekonala a o centimeter zvýšila najlepší halový rekord sezóny. Lenže prišla Talianka Di Martinová a s prehľadom tento rekord zvýšila na rovných 200 centimetrov, čo na tretí pokus dorovnala aj Školinová. Lenže suverénnosť Di Marinovej nemala v stredu podvečer hraníc a prekonaním talianskeho halového rekordu  dala o osem rokov mladšej Ruske ďalšiu výzvu, ktorú si tá posunula na výšku 204 centimetrov. Napätie v hale sa dalo krájať, keď na tretí pokus túto hranicu talianka Di Martinová dokázala prekonať, na čo už Školinová nedokázala odpovedať. Úspešná Talianka sa rozhodla ďalej nepokračovať v súťaži, každopádne však pretekárky posunuli sezónny halový rekord až o 7 centimetrov. Antoinetta Di Martinová zaostala o Vlašičovej rekord mítingu – 205 centimetrov len o jediný centimeter.


zdroj: atletickevysledky.sk