Víkendové testovanie na Covid-19 zaisťované mestom bolo najväčšou akciou v okrese v rámci skríningového testovania obyvateľstva, ktoré prebieha od pondelka 18. januára. Testovanie, ktorého sa v Banskej Bystrici zúčastnilo 29 053 ľudí, preukázalo nákazu u 182 z nich (0,63%).

Na základe výsledkov všetkých vykonaných testov za sledované obdobie od 18. do 26. januára sa určí polovica okresov na Slovensku, kde bola miera pozitívnych testov nižšia a tých, kde bola vyššia. Okresy s horšou epidemiologickou situáciou si testovanie zopakujú.

Ešte pred víkendovým testovaním bola v okrese Banská Bystrica miera pozitívnych testov, z antigénového testovania od 18. do 22. januára, na úrovni 1,77%.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) uviedol, že predpokladá percentuálny podiel pozitívnych prípadov v rámci celého obdobia prvého kola plošného skríningového testovania na Slovensku na hodnote cez 1%.

Na odbery sa čakalo minimálne, následne však bolo potrebné počkať na výsledok testu.

Počas víkendu 23. a 24. januára zaistilo mesto celkom 55 odberných tímov, ktoré pôsobili na 19 odberných miestach.

Testovanie prebiehalo na základe predchádzajúcej rezervácie termínu na stránke mesta, a tak nedochádzalo k väčším čakacím dobám na odber. Odberné tímy však vo viacerých prípadoch vyšetrili aj tých občanov, ktorí nemali predchádzajúcu rezerváciu termínu. Odberné miesta mohli využiť aj záujemcovia bez trvalého pobytu v Banskej Bystrici či obyvatelia obcí z okresu, v ktorých neboli odberné miesta zriadené.

V sobotu na týchto odberných miestach vyšetrili 16 362 ľudí, z ktorých pozitívny výsledok malo 78 (0,48%). V nedeľu potom 12 691, pričom 104 (0,82%) malo pozitívny výsledok testu.

Celkom tak počas víkendu v Banskej Bystrici vyšetrili 29 053 ľudí, z ktorých bolo 182 (0,63%) pozitívnych na Covid-19.

Negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu na Covid-19 s dátumom od 18. januára, bude od 27. januára podmienkou pre vyhnutie sa sprísnenému zákazu vychádzania. Bez negatívneho testu z tohto obdobia nebude možná ani cesta do práce či prírody. Testovania sa nemusia zúčastniť osoby do 15-rokov a naopak osoby staršie ako 65-rokov, na ktoré sa podľa nariadenia vlády nebude sprísnený zákaz vychádzania vzťahovať.

Tí, ktorí nestihli zájsť na testovanie počas 3. kalendárneho týždňa, môžu aj v nasledujúcom týždni využiť bezplatné odberné miesto pre antigénové testy na Mičinskej ceste, prípadne niektoré zo spoplatnených súkromných odberných miest v meste. Testovacie miesta pri DFNsP či RÚVZ, ktoré fungujú na predchádzajúcu rezerváciu odberu, majú kapacity na ďalšie dni už obsadené.