V dejisku 4. ročníka festivalu Embargo – Metropolis, kultúrnom centre Záhrada, bolo aj v druhý festivalový deň rušno a plno. Zaujímavý program čaká návštevníkov festivalu aj počas víkendu. 

Rýchlokurz pojmov aj tanec

V piatok 8. decembra sa v Záhrade hovorilo o pojmoch súvisiacich s festivalom. Rado Sloboda sa vo svojej prednáške Embargo – Rýchlokurz pojmov zameral na pojmy ako embargo, metropolis, tolerancia, akceptácie, integrácie a ďalšie. Zároveň sa dotkol aj aktuálnych pojmov – konšpiračných teórií, alternatívnych faktov, postpravdy a ich prepojenia s neofašistickými tendenciami súčasnosti. Odkazujúc pritom na text píšuceho výtvarníka Borisa Ondreičku, ktorý tvrdí, že „alternatívne fakty alebo “postpravda” sú reaktívne novotvary, ktoré (metastaticky) vyrastajú, vyplazujú sa z otvorenia interpretačnej participácie v (či na) doménach faktu a pravdy“.

Animalinside, večerné fyzické divadlo svetoznámeho tanečníka Jara Viňarského, tentoraz v angličtine, si okrem iných divákov a diváčok pozrela aj skupina päťdesiatich mladých ľudí z Poľska, Nemecka, Srbska, Talianska a Slovenska, ktorí počas festivalu diskutujú o možnostiach a hraniciach interkultúrneho dialógu a umenia.

Sobota s Embargom

Živá knižnica, to sú príbehy „iných“ ľudí, rozprávanie o tom, ako oni/y vidia Slovensko. Stalo sa im niekedy, že boli „nálepkovaní“ a diskriminovaní len na základe svojho etnika, krajiny pôvodu či vierovyznania? Odpoveďami na tieto otázky budú príbehy ľudí z troch komunít, žijúcich na Slovensku. Príďte si ich vypočuť do Záhrady CNK o 16. h. Viac informácií nájdete tu…

O čom sa bude hovoriť na diskusii Akceptácia a sociálna inklúzia menšín a migrantov na Slovensku – realita a jej výzvy, napovedá už samotný názov. Pripomíname, že táto diskusia bude v angličtine. Moderuje Laco Oravec. Viac informácií o diskusii, ktorá sa začína o 19. h, nájdete na facebook evente.

Večer o 21. h priestory Záhrady ovládne Secretshow. Autorom tejto audiovizuálnej performancie, ktorá sa každou reprízou mení a vyvíja, je taliansky hudobník a vizuálny umelec Andrea Marinelli. Jeho vystúpenia sú niečo medzi koncertom, performanciou a inštaláciou súčasného umenia. Marinellihho najnovší projekt Secretshow vzniká improvizáciou s využitím elektronickej hudby, gitary a projekcií. Každopádne, zážitok, na opísanie ktorého slová nestačia. Treba vidieť, počuť, zažiť.

V nedeľu s Embargom do mesta

Áno, presne tak. V nedeľu 10. decembra, ktorá je druhá adventná, sa namiesto do nákupných centier môžete vybrať s Embargom na prechádzku po meste.

O 14. h sa pri Barbakane uskutoční happening pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv Pevnosť Európa. Jeho účastníci/účastníčky si pripomenú príčiny úmrtí utečencov a migrantov v dôsledku reštriktívnych politík EÚ (1993 – 2017). Happening je situovaný v najstaršej časti mesta v otvorenom priestore medzi pozostatkami mestských hradieb a ekumenickým súsoším významných dejateľov Banskej Bystrice, Moysesa a Kuzmányho. Obe spája oblúk v tvare šálu, ktorý symbolizuje národnú a ekumenickú jednotu Slovákov. Na tomto mieste prebehne séria malých akcií inšpirovaných 44-stranovým dokumentom so zoznamom 29 586 utečencov a migrantov, ktorí prišli o život v dôsledku reštriktívnych politík Pevnosti Európa (uzatvorenie hraníc, azylové predpisy, ubytovanie, politika zadržiavania, deportácie, prepravné sankcie…). Koncept a realizácia happeningu: Adam Engler & Milan Zvada.

Po happeningu, o 14. h, nasleduje Art Walk – Genius Locci – prechádzka mestom, miesta, stretnutia, umenie i zábava očami náučného chodníka. Zastávky sú: Námestie, Múzeum SNP, Barbakan, Vila Dominika Skuteckého, Urban Spot, Literárna Bašta, Artforum.

Po prechádzke mestom sa festival presunie opäť do Záhrady, kde si o 16. h môžete pozrieť dokument režiséra Parveza Sharmu o kooexistencii islámu a homosexuality Džihád za lásku (2007, USA/GB/FR/DE, 81 min., angl. titulky).

Katarína Šomodiová v prednáške Kultúra, náboženstvo, spoločnosť a inakosť predstaví pojem „inakosť“ v jeho kultúrnych a spoločenských konotáciách, ktoré formujú a vymedzujú naše každodenné postoje voči najbližšiemu kolektívu, širšej spoločnosti, ľudstvu ako celku i sebe samým. Prednáška sa začína o 17.30 h a jej súčasťou je aj diskusia.

Slovenský reportér Andrej Bán a Igor Čoko z Chorvátska spoločne uvedú prezentáciu fotografií Migrácia v obrazoch. Obaja fotografi sú známi svojim angažovaným prístupom k miestnym i svetovým udalostiam a obaja strávili nejaký čas v blízkosti utečencov na ich ceste za slobodou, či už na hraniciach alebo v mestách. Poznajú silné príbehy ľudí, ktorí im dali dôveru a privilégium zdieľať ich život prostredníctvom fotografie. Ich práca je dokumentom doby a pripomienkou ľudskosti. Stretnete sa s nimi v Záhrade o 19. h a určite radi odpovedia aj na vaše otázky.

Festival Embargo – Metropolis 2017 sa koná od 7. do 14. decembra v Banskej Bystrici. Jeho organizátormi sú NIE V NAŠOM MESTE, Záhrada – CNK  a Centrum komunitného organizovania, partnermi Artforum Banská Bystrica, Literárna bašta, Umelecká škola Paola Grassiho z talianskeho Milána a projekt Terre Promesse (Zasľúbené zeme). Mediálnym partnerom je portál BBonline.sk. Festival podporil program Kreatívna Európa, Fond na podporu umenia, Ministerstvo spravodlivosti SR, program Európa pre občanov. 

Vstup na festivalové podujatia je väčšinou voľný, okrem vybraných podujatí.