Prvý júnový víkend sa bude niesť, ako inak, v znamení Medzinárodného dňa detí. V Banskej Bystrici ale aj v ďalších mestách a obciach sa pri príležitosti sviatku detí koná množstvo podujatí. Ponúkame vám niekoľko tipov. Veríme, že si z nich vyberiete a prežijete s deťmi pekný spoločný víkend.

Piatok 31. máj

Historický tábor aj divadelný rebrinák

Park pod Pamätníkom SNP, B. Bystrica – 16:00 h

Oslavy Medzinárodného dňa detí v Parku pod Pamätníkom SNP štartujú o 16:00 h prezentáciou Divadla Štúdia tanca na pódiu a rozprávkou O kozliatkach v podaní Divadla z domčeka v areáli parku.

Na pódiu sa odohrá aj šermiarska rozprávka pre deti a dospelých O pytačkách (17:00 h) a koncert speváčky Simi (18:30 h).

Priestor pod Pamätníkom SNP ovládnu sokoliari, hasiči, policajti, leteckí modelári, príde aj divadelný rebrinák, banskobystrickí hokejisti (autogramiáda o 17:00 h) a biatlonistka Nasťa Kuzminová, s ktorou si deti môžu zašportovať (15:30 h).

Iste ich však zaujme aj historický tábor, rozprávka Ako sa gašpar kráľom stal (17:30 h) a rádiom riadené modely.

Sobota 1. jún

Prechádzky rozprávkovým lesom

Kremnička, B. Bystrica – 8:00 h

Ak chcete so svojimi deťmi objaviť tajomstvá rozprávkového lesa, musíte si privstať a už o 8:00 h byť pri materskej škole v Kremničke. V lese vás čaká množstvo stanovíšť, atrakcií a rozprávkové bytosti.

Badín – 9:00 h

Aj v Badíne sa môžete prejsť rozprávkovým lesom, no rozprávka bude aj na ihrisku. Deti sa môžu tešiť na nafukovací hrad, jazdu na koníkoch, lukostreľbu aj streľbu zo vzduchovky, zoskok parašutistov, ukážky hasičskej techniky a lanovú dráhu. Budú tam aj rytieri Vir Fortis. A o 13:00 h sa začne futbalový turnaj Horný koniec verzus Dolný koniec, s predzápasom žiakov.

Lyžiarsky areál, Králiky – 9:00 h

Do lesa treba ísť zrána, do rozprávkového zvlášť. Na Králikoch na vás čakajú nafukovacie hrady a trampolína, koníky, opekačka aj maľovanie na tvár.

Lesnícky skanzen Vydrovo, Čierny Balog – 9:30 h

Vydričkin zázračný deň vo Vydrovskej doline bude na deň detí plný hier, dobrodružstiev a poznávania prírody. Kultúrny program bude pestrý a ak budete mať šťastie, zazriete aj vílu Vydrienku.

Deň detí s Twinkle Bunny

Barovňa Čarovňa, Nám. SNP 7, B. Bystrica – 10:00 h

Čarovný deň môžete zažiť s deťmi pri krásnych anglických knižkách a dobrom čaji v Barovni Čarovni na bystrickom námestí.

Myšiačikov detský park

Fun Aréna Donovaly – 10:00 h

Kopec zábavy a ešte aj balóny, bublifuky a maľovanie na tvár čakajú na deti v Myšiačikovom detskom parku na Donovaloch. A keďže deti v sobotu majú sviatok, vstupenky budú zľavnené!

Do Ľubietovej aj za rybami

Farma na chov rýb, Ľubietová – 10:00 h

Ľubietová a jej okolie ponúka množstvo zážitkov.  Má prekrásnu polohu pod severovýchodným výbežkom Poľany, v ktorej sa nachádza geografický stred Slovenska vrch Hrb. A má aj bohatú banícku históriu. Výlet do tejto obce neďaleko Banskej Bystrice si môžete spojiť s návštevou Farmy na chov rýb, kde si deti môžu užiť jazdenie na koňoch.

Pri pancieráku aj v Európe

Park Š. Višňovského a Európa, Zvolen – 10:00 h

Vo Zvolene sa tento víkend budú konať až tri podujatia venované deťom a ich sviatku. V sobotu to bude v Európe a pri pancierovom  vlaku Hurban v Parku Štefana Višňovského pod Zvolenským zámkom, kde deti zažijú neskutočné veci! Akčné boje tankov, majstrovstvá papierových lietadiel, ktoré si samy vyrobia, aj preteky RC automobilov. Vo Zvolenskej Európe sú oslavy dňa detí spojené s oslavami jej siedmych narodenín.  Počas dňa si tu môžu vyskúšať virtuálnu realitu, vyskákať sa v nafukovacích hradoch, niečo pekné si vyrobiť, pozrieť si divadielko, vyspovedať požiarnikov, dať si cukrovú vatu… Obidve podujatia sa začínajú o 10:00 h.

Oslava detstva vo Zveroparku

Zveropark Revištské Podzámčie – 10:00 h

Poľovnícky deň detí vo Zveroparku bude trvať dva dni a bude oslavou detstva. No iste sa ho radi zúčastnia aj dospelí, veď súťaže sú pripravené pre malých aj veľkých. Rovnako tak mini poľovnícky jarmok, lukostreľba, ukážky výcviku psíkov a komentované kŕmenie losov. V sobotu aj v nedeľu sa Zveropark otvára o 10:00 h.

Hry vo virtuálnej realite

SC Point, B. Bystrica – 12:00 h

Lákavý program pripravili pre deti v bystrickom SC Point. Od 12:00 do 17:00 h si tu deti budú modelovať zo zdravých kukuričných zrniek, kresliť, vyrábať náramky šťastia, sliz, superhrdinov, masky aj indiánske čelenky. Zoznámia sa s retro hrami, zasúťažia si v streľbe penovou loptičkou do cieľa a… spolu s rodičmi si vyskúšajú hry vo virtuálnej realite!

Štikút a Bezzubý na amfiteátri

Amfiteáter Paľa Bielika, B. Bystrica – 21:30 h

Letné kino na amfiteátri otvára novú sezónu práve v sobotu 1. júna na Medzinárodný deň detí, a tak je celkom logické, že prvý film bude patriť deťom. A bude to známy Štikút z ostrova Blp, dračieho raja obývaného Vinkingami (alebo vikingského raja obývané drakmi?) , jeho okrídlený parťák Bezzubý a kamarátka Astrid, ktorých príbeh sa odohrá v treťom pokračovaní úspešnej filmovej série Ako si vycvičiť draka 3.

Nedeľa 2. jún

Tvorivé dielne v múzeu

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 9:00 h

V nedeľných tvorivých dielňach sa deti pokúsia vyrobiť si z hliny vlastnú bankovku a mincu (Thurzov dom, 13:00 – 17:00 h) a z rybích šupiniek rybku (Tihányiovský kaštieľ, 9:00 – 12:00 h a 13:00 – 17:00 h).

Z námestia na Pustý hrad

Námestie SNP a Pustý hrad, Zvolen – 9:00 h

Oslavy dňa detí vo Zvolene pokračujú v nedeľu programom na námestí a na Pustom hrade. Na námestí to bude zábava pri In-line korčuľovaní, tvorivých dielničkách, karate či na športovej dráhe.

Nebudú chýbať skákačky, balóny, environmentálne aktivity. Navyše, pre rodiny s deťmi je v nedeľu vstup do Galérie SNG na Zvolenskom zámku voľný (10:00 – 17:30 h).

Rozprávkovému chodníku na Pustý hrad bude od 9:00 do 12:00 h premávať kyvadlová doprava vláčikom z Námestia SNP k Zimnému štadiónu. Po výstupe na Pustý hrad bude opekačka aj rozprávky.

Prechádzka lesným chodníkom

Lučatín – 9:30 h

„Lesoprechádzkový“ a športový bude deň detí v Lučatíne. Prechádzka lesným chodníkom z Lučatína k Penziónu Grajciar bude mať zastávku pri lesnom pedagógovi z Národného lesníckeho centra, ktorý bude hovoriť o lese a jeho tajomstvách. Štart je o 9:30 h nad lučatínskym futbalovým ihriskom. Po príchode na Grajciar si deti užijú zábavu a športové hry so Školou športu Labrador (od 10:30 do 12:30 h).

Šmykľavka so Spidermanom

OC Terminal, B. Bystrica – 10:00 h

V Obchodnom centre Terminal sa v nedeľu deti do sýtosti vyskáču na nafukovacom hrade so šmykľavkou Spiderman alebo na prekážkovej dráhe a dostanú cukrovú vatu aj krásne „maľovačky“ na tvár. V predajni C@A ich čaká rozprávková krajina, čítanie rozprávok a tvorivé dielne.

Priateľstvo prináša radosť

Ihriská, Rudohorská, B. Bystrica – 15:30 h

Radosť deťom na sídlisku Rudlová-Sásová prinesie oslava ich sviatku, ktorá sa bude konať už tradične na ihriskách pri opornom múre na Rudohorskej ulici.

Zabavia sa pri rôznych atrakciách, medzi ktorými nebude chýbať trampolína a nafukovací hrad, aj pri vystúpeniach a pochutia si na cukrovej vate a ďalších sladkostiach.

Zamatový zajačik

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

V Bábkovom divadle ožije v nedeľu zajačik. Taký zamatový. Zázrak, ktorý môže priniesť len láska… Zamatový zajačik je príbeh o tom, ako a kedy sa hračky stanú skutočnými. Nedeľná premiéra slávnej rozprávky sa uskutoční pri príležitosti Medzinárodného dňa detí.