Tento víkend sa v Banskej Bystrici uskutoční unikátne podujatie, ktorého hlavnými predstaviteľmi budú profesionálni africkí hudobníci, ktorí prinesú do srdca Slovenska hudbu a rytmy západnej Afriky. Už v piatok večer sa môžete tešiť na vystúpenie v Klube 77, v sobotu zas kultúrnu prezentáciu v Cult klube a v sobotu i nedeľu budú prebiehať workshopy, o ktorých nájdete viac informácií na tejto stránke… Priblížme si kto a čo nás v nasledujúcich dňoch čaká:

DRISSA KONE

Predtým, než sa odvážil kúpiť si vlastné djembe, hral 14 rokov doprovod svojmu majstrovi Yamadu Doumbiovi (1917-2002). To, čo sa naučil a ďalej rozvíjal charakterizuje Drissov štýl: nenapodobiteľná muzikálnosť a melodickosť spojená s hudobnou vyzretosťou a skromnosťou. Drissa vás nebude ohurovať superrýchlymi frázami. Naopak, vtiahne vás hlboko „pod kožu“ djembe, hraním pevne zakoreneným v tradícii, ktoré je magické a funkčné zároveň. Drissa bude v Bystrici učiť bubny, vystupovať a hrať sólové djembe k workshopom tanca.

OUMOU MARIKO

Profi-tanečnica, ktorá začínala v miestnych tanečných skupinách v Mali a vypracovala sa na medzinárodne vyhľadávanú umelkyňu, ktorá nadchýna svoje publikum širokou škálou výrazov od ladnej elegancie až po výbušnú expresívnosť. Spolu s Drissom tvoria zohranú dvojicu, ktorá v takomto zložení zaručuje vysokú kvalitu zážitku účastníkov ich akcií. Na workshopoch, ktoré povedie, sa o tom presvedčia všetci účastníci od začiatočníkov až po profesionálov.

KONCERTNÉ VYSTÚPENIE
(29. júla o 20:00 v Klube 77, Horná 54, B. Bystrica. Drissa Kone +Oumou Mariko / TASUMA / Rytmy a tance Mali, vstupné: 5€)
Tasuma znamená „oheň“ a zároveň je to slovo, ktoré najlepšie charakterizuje hudbu skupiny okolo majstra bubeníka Drissu Koného a tanečnice Oumou Mariko z Mali (západná Afrika). Budete môcť počuť a vidieť rytmy, ktoré sa hrávajú pri tanečných oslavách, piesne ktorými tieto rytmy začínajú, ale aj tanec, ktorý vám vezme dych! Oumou Mariko prináša tušenie explózie každým svojím pohybom a ani v najprudšom nasadení nestráca eleganciu. Bude viac než podporovaná kapelou vedenou Drissom Kone, jedným z najuznávanejších súčasných hráčov na djembe, ktorého štýl je citlivý a výrazný zároveň. Za energiou a silou ich umenia však budete cítiť aj hĺbku a význam živej tradície, ktorá siaha do každého aspektu života…

KULTÚRNA PREZENTÁCIA
(s projekciou a diskusiou 30. júla o 20:00 v Cult Clube, Dolná 52, Banská Bystrica, vstupné: 5€)
V príjemnom prostredí Cult Clubu “pocestujeme” do pre nás exotického sveta subsaharskej Afriky, vďaka projekcii a rozprávaniu umelcov, ako aj Ulli Sanou, rakúskej prekusionistky, ktorá je ich sprievodkyňou po Európe a zároveň dlhoročnou študentkou v Afrike. Bude priestor aj na vaše otázky a možno zostane čas aj na krátke ukážky z umenia našich hostí.