Špania Dolina láka nielen svojou jedinečnou krásou a históriou ale aj kultúrnym dianím. Počas roka, a najmä v lete, sa v tejto malebnej dedinke deje veľa zaujímavých podujatí. Najbližší víkend bude patriť festivalu divadla, pohody a zábavy ŠpanDivček 2020.

Na ŠpanDivček sa tento rok zázračne zmenil tradičný festival ŠpanDiv. Je to už jeho sedemnásty ročník a venovaný je predovšetkým deťom. No počas dvoch festivalových dní si si z jedenástich predstavení určite vyberú aj „dospeláci“. Deti potešia obľúbené postavičky známe z rozprávok Divadla pod balkónomHarry Teater, dospelí sa zabavia na predstaveniach Potulného dividla J+T.

Festival ŠpanDivček v Španej Doline (Penzión Klopačka) sa začína v sobotu 15. augusta o 10:00 h rozprávkou Priadka a kráľ a končí v nedeľu 16. augusta o 19:00 h predstavením Legenda v podaní Potulného dividla J+T.

Program ŠpanDivček 2020

Sobota 15. august

10:00 h Divadlo pod balkónom: Priadka a kráľ

Veselá rozprávka o pracovitej priadke, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľovstvo, v ktorej nechýba takmer detektívna zápletka, bábky ani pesničky.

11:30 h Divadlo pod balkónom: Janko a Marienka

Interaktívne predstavenie s pesničkami pre deti ale aj dospelých o tom, čo sa stane alebo môže stať, keď deti neposlúchnu rady svojich rodičov. A tiež o tom, že v súčasnosti sa možno stratiť nielen v lese.

13:30 h Harry Teater:  Macko Happy a klaun Pinky

Hry, zábava aj pátracia akcia a k tomu flašinety aj maľovanie na tvár. Veselé pele-mele pre všetkých, ktorí sa radi zabávajú.

16:00 h Divadlo pod balkónom: Fónka a Tónka z Gramofónie

S Fónkou a Tónkou sa môžete vydať na pesničkovú objaviteľskú cestu na Časostroji – gramostroji, plnú zábavy tanca a spevu.

Fónka a Tónka z Gramofónie:

19:00 h Potulné dividlo J+T: Táračky

Príbeh o dvoch zanietených babkách, ktoré objavia almanach deda Kumíka, zapisovateľa dejín Slovákov. A keď k tomu pridáte jabĺčkové víno, veselé putovanie dejinami Slovenska sa nezaobíde bez smiechu.

Nedeľa 16. august

10:00 h Harry Teater: Havo Slavo

Rozprávka o malom psíkovi Slavkovi, ktorého najviac zo všetkého trápi, že mu každý hovorí, aký je malý. Slavko sa preto rozhodne vydať do sveta a dokázať všetkým, že on je už veľký.

11:30 h Divadlo pod balkónom: Tajomstvo hracej skrinky

Rozprávanie o malom Tónkovi, ktorý je veľký neposedník, a tiež o tom, čo všetko ukrýva čarovná hracia skrinka.

13:00 h Harry Teater:  Macko Happy a klaun Pinky

Hry, zábava aj pátracia akcia a k tomu flašinety aj maľovanie na tvár. Veselé pele-mele pre všetkých, ktorí sa radi zabávajú.

15:00 h Harry Teater: Dráčik Hapčí

Rozprávka  o malom dráčikovi, lepšie povedané o veľkej legende, ktorú by ste aj v múdrych knihách hľadali márne. Príbeh priateľstve, ktoré vzniklo na jednej krásnej lúke medzi princeznou Nezábudkou a  dráčikom  Hapčí.

17:00 h Divadlo pod balkónom: Šípková Ruženka

Všeličo sa môže stať, keď kráľ zabudne zavolať sudičku na oslavu narodenín. Po sto rokoch spánku sa nájde princ, ktorý chce zistiť, ako to vlastne všetko bolo.

19:00 h Potulné dividlo J+T: Legenda Jánošikowa

Paškvil pre dvoch hercov, so živou hudbou a piesňami o Jurajovi Jánošíkovi, z ktorého sa stala legenda a národný hrdina. Pravda je len jedna. Tá, ktorej veríš.

Potulné dividlo pozýva na Špandivček:

Takže, ako hovorí  dramaturg festivalu ŠpanDivček, principál, režisér, scenárista, herec Ján Haruštiak, principál banskobystrických divadiel Harry Teater a Divadlo Pod balkónom:  „Nezabudnite si so sebou zobrať dobrú náladu, trošku potrénovať brušné svaly a pripraviť si ruky na potlesk. Ani počasia sa nemusíte obávať, pretože predstavenia sa budú konať v prestrešenom amfiteátri. A nezabudnite si ani, rúška! A, samozrejme, budeme radi, ak si zarezervujete vstupenky, cez sms na: +421 908 037 762.“

Ján Haruštiak pozýva na festival ŠpanDivček:

Organizátormi festivalu ŠpanDivček 2020 sú Divadlo Harry Teater, Penzión Klopačka v Španej Doline a spoločnosť Montana.