Ulica pomenovaná po generálovi a veliteľovi armády počas Slovenského národného povstania sa nachádza na Uhlisku. V jej blízkosti je aj športový areál Žlté piesky.

Viestova ulica sa nachádza v banskobystrickej mestskej časti Uhlisko. Spája Ulicu 9. mája a Hviezdoslavovu ulicu. Jej najväčšou výhodou je blízkosť centra mesta, no svojim spôsobom aj pokoj, keďže sa nachádza na južnom konci mesta, mimo jej obyvateľov cez ňu prechádza len minimum áut. Tvoria ju najmä bytové domy.

Rudolf Michal Viest bol slovenský divízny generál, veliteľ povstaleckej armády na Slovensku počas Slovenského národného povstania a jediný slovenský generál počas predvojnovej ČSR.

Generál Ján Golian svojím rozkazom z 29. augusta ozbrojené povstanie spustil, generál Rudolf Viest zasa v noci z 27. na 28. októbra 1944 vydal posledný rozkaz povstaleckej armáde: „Boj za slobodu Československa sa nekončí, bude pokračovať v horách.“

Rudolf Viest bol na rozdiel od Goliana o niečo skúsenejším vojakom. Generálom sa stal ešte za prvej republiky. Žiadnemu inému Slovákovi sa to nepodarilo. Bol presvedčeným antifašistom. Už 14. marca 1939 sa podpísal pod memorandum, v ktorom protestoval proti spôsobu vyhlásenia samostatného štátu. Po vypuknutí vojny odišiel do Francúzska, neskôr do Veľkej Británie. Na Slovensko priletel z Moskvy začiatkom októbra. Bolo to v čase, keď už bolo zrejmé, že povstanie úspešné nebude.

Pohľad na zaujímavosti a pôvod pomenovaní ďalších ulíc Banskej Bystrice nájdete v našej rubrike Ulice Banskej Bystrice.