V utorok, 5. apríla o 16.00 h privítajú v ŠVK – Literárnom a hudobnom múzeu v Banskej Bystrici poetku Katarínu Kucbelovú, ktorá bude hovoriť predovšetkým o svojej zatiaľ poslednej zbierke s názvom Vie, čo urobí (2013).

k.kucbelovaKatarína Kucbelová, rodáčka z Banskej Bystrice žijúca v Bratislave, púta pozornosť literárnych kruhov už od svojho debutu Duály (2003). Zaradila sa ňou k experimentálnej poézii, k básnikom a poetkám ako P. Macsovszky, P. Šulej či N. Ružičková. Hovorilo sa o minimalizme básnického tvaru, paradoxnej logike či anestetike. V nadväznosti na naznačenú poetiku pokračovali ďalšie zbierky Šport (2006) a Malé veľké mesto (2008).

Zatiaľ posledná zbierka Vie, čo urobí je výrazne iná, hoci nestráca autorkin rukopis. Je však viac ako ktorákoľvek pred ňou aktuálna a vzhľadom na zobrazovanú tematiku ohrozenia až neuveriteľne prorocká. Ako ironicky čítame v jednej z básni: „Netreba sa báť / prichádza čas izolácie“.

Verejnosti je poetka známa aj ako zakladateľka prestížnej literárnej ceny Anasoft litera, ktorá sa každoročne udeľuje za najlepšie prozaické dielo roku. Taktiež je jednou zo spoluautoriek projektu rozbiehajúceho sa v Banskej Bystrici s názvom Bašta pri Lazovnej bráne.