Výrazné oteplenie, ktoré priniesol koniec apríla, priam láka vybrať sa prevetrať zaprášený bicykel do prírody. Banská Bystrica a jeho okolie ponúka široké možnosti výberu cyklistických trás po okolitých dedinách a kopcoch ich obklopujúcich.

V aktuálnom vydaní Tipu na víkend sa vyberieme na cyklochodník Šalková, ktorý bol v minulosti vybudovaný ako tréningové miesto bežkárov. Kto hľadá v okolí Banskej Bystrice kľudnú a pohodovú cestičku s príjemným povrchom asfaltového cyklochodníka, aký v Banskej Bystrici nenájdeme, odporúčame mu práve cyklochodník Šalková. Jeho výnimočnosť podčiarkuje nádherné lesné prostredie severnej strany Starej kopy s bohatým výskytom chránených a ohrozených druhov rastlín a živočíchov.

Koniec cyklochodníka v 52. sekunde na videu cyklochodníka Šalková – jarná verzia, vám ponúka možnosť výberu z dvoch alternatív. Vpravo vedie cesta do malebného údolia dedinky Môlča. Ak máte dostatok síl, môžete pokračovať do dediny Horná Mičiná, z ktorej sa ľahko vrátite do Banskej Bystrice po hlavnej ceste.

Ak sa na rázcestí vyberiete smerom doľava, prechádzate cez dedinu Šalková, kde sa môžete občerstviť v miestnom hostinci. Koniec videa Vám ukazuje dve možnosti na pokračovanie, a to cestu rovno do neďalekého rybníka Plavno (pokračovanie na tento rybník môžete nájsť na videu Cyklochodník Šalková – jesenná verzia). Pokiaľ sa na rázcestí rozhodnete pre cestu doprava, pri najbližšej križovatke môžete pokračovať náročnejšou cestou do dediny Poniky alebo príjemnou cestou vedúcou na hrad Slovenská Ľupča.

Cyklochodník Šalková na jar:
[youtube 0kIBuI5_JQQ 590 360]

Cyklochodník Šalková na jeseň:
[youtube JvRAhVIDf9A 590 360]

Tourportal.sk Vás sprevádza po krásach Banskej Bystrice a okolí a mapuje možnosti trávenia voľného času prostredníctvom videí, ktoré nájdete na našom profile… Ak ste natočili video z prostredia slovenskej prírody, neváhajte a pridajte ho k nám. Tourportal.sk je miesto pre Vaše zážitky!