Sezónu 2016/17 odštartovali banskobystrickí hokejisti v Nitre. Repríza minuloročného finále sľubovala kvalitný súboj bez jasného favorita.

HK Nitra vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)

Góly: 30. König (Ručkay, Kutálek), 42. Krištof, 54. Štefanka (Bajtek, Macík), 59. Krištof (Mezei) – 23. Surový (Matoušek) 38. Kafka (Maione, Maťuškin), 60. Maťuškin (Surový, Kafka). Zápas sledovalo v Nitre 3792 divákov.

Zostava HK Nitra: Valent – Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, Versteeg, König, Kuzma – Blackwater, Slovák, Laliberté – Kutálek, Krištof, Ručkay – Bajtek, Štefanka, Macík – Piačka, Bene, Chalupa

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Mikuš, Ďatelinka, Maione, Wishart, Mihálik, Ťavoda, Maťuškin – Hickmott, T. Surový, Kafka – Trukhno, Bortňák, Bezúch – Matoušek, Češík, Lamper – Andrisík, Tamáši, Róth – Ferleťák

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. UPC Vienna Capitals - 26.08.2016 - Banska Bystrica

Domáci tím vstúpil do zápasu aktívnejšie a dostal sa do niekoľkých príležitostí, ale zväčša prišla nepresná strela, alebo zakončenie do obrancov hostí. Brankár Bacashihua sa prvýkrát musel výrazne činiť pri šanci v ktorej bol Laliberté, lenže tomu puk skĺzol z hokejky a zakončiť už nedokázal. Hostia sa následne dostali do duelu a hru vyrovnali. V prvej presilovke stretnutia bolo zaujímavo na oboch stranách klziska. Najskôr v oslabení pálil Kutálek nebezpečne tesne nad a následne na druhej strane Trukhno trafil v ideálnej pozícií Valentov betón. Aby toho nebolo málo, tak ďalšiu strelu Kutálka zastavil hosťujúci obranca a tým zabránil puku prejsť do siete. V dvanástej minúte na svojej modrej zaváhal Maione, z čoho vzniklo prečíslenie dvoch na jedného. Slovák ale prihral iba na korčule Milama a tak mal Bacashihua jednoduchšiu situáciu.

Druhá tretina začala presilovou hrou Nitry, v ktorej Ručkay opečiatkoval brvno, ale krátko po naskočení vylúčeného Matouška na ľad sa barani ujali vedenia. Po nedôslednom vyhodení puku od Nitranov práve Matoušek zabojoval a pred Surovým sa otvorila cesta do brány a bekhendovou strelou pomedzi Valentove betóny otvoril skóre. Hostia mohli o pár minút vyhrávať už o dva góly, ale puk po zakončení Lampera skákal iba pred bránkovou čiarou a do brány sa nedostal. Na druhej strane už puk preťal čiaru, keď po prihrávke Ručkaya spoza brány sa ujal šance König a tvrdou ranou k žrdi Bacashihuovi nedal šancu zasiahnuť. Corgoni mohli takmer bleskovo vývoj otočiť, avšak po Blackwaterovej akcii a jeho následnej zrazenej prihrávke pred bránu na strelu Lalibertého spred bránkoviska fantasticky dokázal zareagovať Bacashihua. Dokým sa ozvala druhá siréna, diváci videli ešte jeden gól. V presilovke dostal Kafka nabité od Maioneho a jeho priam učebnicová strela z prvej skončila nechytateľne v rohu brány Valenta.

BBonline.sk - hokej - Tipsport liga finale - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs.HK Nitra - 23.04.2016 - Banska Bystrica

Posledné dejstvo len začalo a domáci útočník Krištof dokázal vyrovnať. Najskôr ho v samostatnom nájazde fantasticky betónom vychytal Bacashihua, ale následne sa k nemu odrazil puk a prepálil val tiel v bránkovisku hostí. Nitra pridala na tempe a vytvárala si ďalšie šance. Vedenia sa ujala v 54. minúte, kedy Štefanka po spolupráci celej formácie trafil do odkrytej časti brány. To navyše ešte znásobil v predposlednej minúte z protiútoku dvoch na jedného Krištof. Banskobystričania sa v závere tlačili do Valenta, no ten chytal spoľahlivo a tak si strelci ako Surový, Kafka, či Maťuškin na ňom vylámali zuby. Zníženie Maťuškina už prišlo neskoro a zverencom Vladimíra Országha už nepomohlo ani odvolanie Bacashihuu.

Povedali po zápase:

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Bojovný zápas z obidvoch strán. Bolo v ňom od oboch mužstiev veľa pekných vecí, ale aj nepresností. Mali sme to dobre rozohrané po druhej tretine, viedli sme 2:1. Potom sme spravili niektoré chyby. Sme smutní, pretože dnes sme tu mohli niečo uhrať. Musíme si zobrať ponaučenie, pretože nie všetko šlo tak, ako sme chceli.“

Andrej Kmeč (tréner Nitry): „Odohrali sme dobrý zápas a nadviazali na výkony z Ligy Majstrov. V prvej tretine sme mali nejaké šance. Možno keby sme ich premenili, bolo by to jednoduchšie. Bystrica s nami dokázala držať krok, vyhrávala, ale ja som rád, že naše mužstvo sa nepoložilo a výsledok otočilo.“

Tomáš Surový (útočník B. Bystrice, dnes 1+1): „Bol to dobrý zápas z obidvoch strán. Prehrali sme si ho individuálnymi chybami. Nitra nás potom pritlačila. Musíme to zahrať taktickejšie. Chceli sme vyrovnať. Ich brankár chytal výborne. Treba sa vyvarovať chýb a musíme to lepšie takticky zvládnuť. Domáci sa potom dostali do tlaku a dali o ten gól viac.“

Petr Kafka (útočník B. Bystrice, dnes 1+1): „Klasický prvý zápas. Nikto nechcel spraviť chybu. My sme po mojom góle viedli, ale bohužiaľ sme to nedotiahli do víťazného konca. Urobili sme tam nejaké chyby. Súper to potrestal. Musíme sa z toho poučiť. Určite nám to neuškodí, že sa sezóna takto začala.“

V nedeľu 11. septembra privítajú barani na domácom ľade HC Košice. Začiatok duelu je naplánovaný na 17.00 hod.