V sobotu 20. júla sa v areáli Šport klub Jakub v Banskej Bystrici uskutočnil 4. ročník MIBA CUP-u, na ktorom sa predstavilo 10 účastníkov z piatich miest Slovenska. Na turnaji štartovalo päť mužstiev z Banskej Bystrice, dva tímy z Popradu, jedno z Bratislavy, LučencaRajca. Rozhodcami boli skúsení arbitri z Open ligy a najvyššej súťaže vo futsale: Tomáš Nagy z Prievidze a Ján Ploštica zo Žiliny. Mužstvá sa rozdelili do dvoch skupín , z ktorých postupovali prví štyria a posledný v skupine sa rozlúčil s turnajom.

Skupina A

Elron Team Poprad zvíťazil vo všetkých svojich zápasoch a vyhral skupinu. Na druhom mieste skončila Skackavá, ktorá prehrala len s Popradčanmi. Na treťom mieste bol hostiteľský tím MIBA, ktorý dokázal zvíťaziť len v dvoch zápasoch. Posledné postupové miesto zo skupiny si zabezpečili hráči BARSA Rajec v zápase s KERAM Lučenec.

Výsledky:

MIBA B. Bystrica – Skackavá B. Bystrica 1:2
KERAM Lučenec – BARSA Rajec 2:4
Elron Team Poprad – MIBA B. Bystrica 4:1
Skackavá B. Bystrica – KERAM Lučenec 5:1
BARSA Rajec – Elron Team Poprad 2:3
MIBA B. Bystrica – KERAM Lučenec 2:0
Skackavá B. Bystrica – BARSA Rajec 3:0
Elron Team Poprad – KERAM Lučenec 1:0
MIBA B. Bystrica – BARSA Rajec 4:2
Skackavá B. Bystrica – Elron Team Poprad 1:2

Tabuľka

M Mužstvá Z V R P Skóre Body
1 Elron Team Poprad 4 4 0 0 10:4 12
2 Skackavá B. Bystrica 4 3 0 1 11:4 9
3 MIBA B. Bystrica 4 2 0 2 8:8 6
4 BARSA Rajec 4 1 0 3 8:12 3
5 KERAM Lučenec 4 0 0 4 3:12 0

Skupina B

V popoludňajšej skupine dominovali hráči popradského Unionu, ktorí si v  zápasoch s chuťou zastrieľali. Druhí skončili mladíci z Juniorsu, vďaka nižšiemu počtu inkasovaných gólov pred FK Šport Bratislava. Na štvrtom mieste zostal Unios s troma bodmi a BIVŠ obsadil poslednú priečku s hrozivým skóre 1:28.

Výsledky

Unios B. Bystrica – BIVŠ B. Bystrica 8:0
Union Poprad – FK Šport Bratislava 4:2
Juniors B. Bystrica – Unios BB 3:1
BIVŠ B. Bystrica – Union Poprad 0:7
FK Šport Bratislava – Juniors B. Bystrica 1:1
Unios B. Bystrica – Union Poprad 0:6
BIVŠ B. Bystrica – FK Šport Bratislava 0:7
Juniors B. Bystrica B – Union Poprad 3:4
Unios B. Bystrica – FK Šport Bratislava 3:4
BIVŠ B. Bystrica – Juniors B. Bystrica 1:6

Tabuľka

M Mužstvá Z V R P Skóre Body
1 Union Poprad 4 4 0 0 21:5 12
2 Juniors B. Bystrica 4 2 1 1 13:7 7
3 FK Šport Bratislava 4 2 1 1 14:8 7
4 Unios B. Bystrica 4 1 0 3 12:13 3
5 BIVŠ B. Bystrica 4 0 0 4 1:28 0

Po skončení skupinovej fázy bola na program súťaž v kopaní penált, do ktorej sa zapojilo až 31 účastníkov. V závere to bola veľká dráma, ale z víťazstva sa nakoniec v 13. kole radoval Peter Výlupok z tímu Skackavá. Na druhom mieste skončil Jozef Tropp z Union Poprad.

Štvrťfinále

Elron Team Poprad – Unios Banská Bystrica 1:0

V úvodnom štvrťfinále narazil tím Elron Team Poprad, víťaz skupiny A na Unios Banská Bystrica. Stretnutie bolo vyrovnané a dlhé minúty sa obidvaja aktéri nevedeli strelecky presadiť. V záverečnej minúte po chybe v obrane Uniosi vsietili Popradčania víťazný gól a postúpili do semifinále.

Skackavá Banská Bystrica – FK Šport Bratislava 0:0 (na penalty 0:2)

V druhom štvrťfinále Bratislavčania celý zápas vychádzali zo zabezpečenej obrany. Skackavá si vypracovala viacero šancí, ale nedokázala prekonať Patáka v bráne hostí. Po riadnom hracom čase sa zrodila bezgólová remíza. V penaltách pokračovala strelecká nemohúcnosť hráčov Skackavej, keď nepremenili ani jednu penaltu. Paradoxom bolo, že hráč Skackavej Výlupok vyhral súťaž v kopaní penált a v rozstreli zlyhal, tým pádom hráči Skackavej v premiére na MIBA CUP-e skončili už vo štvrťfinále.

Union Poprad – BARSA Rajec 4:0

V treťom štvrťfinálovom súboji sa stretli Union Poprad a BARSA Rajec. V minulom ročníku Union nepostúpil cez baráž o štvrťfinále, ale tento rok jeho hráči potvrdili úlohu favorita. Postupne sa presadili štyrmi presnými zásahmi a BARSA v premiére na turnaji skončila v prvej fáze vyraďovacej časti.

Juniors Banská Bystrica – MIBA Banská Bystrica 1:4

V poslednom súboji o postup do semifinále sa stretli dvaja banskobystrickí extraligisti, ktorí sa poznajú zo súbojov v najvyššej súťaži v Banskej Bystrici. MIBA si postupne dvomi zásahmi zabezpečila náskok. Hráčom Juniorsu sa podarilo znížiť na rozdiel gólu, ale v ďalšom priebehu skórovali iba hráči MIBA Banská Bystrica. Podobne ako minulý rok sa mladíci z Juniorsu (minulý ročník Raky BB) rozlúčili s turnajom v prvej fáze play-off.

[youtube s8j_whu0_Yo 640 320]

Semifinále

FK Šport Bratislava – Union Poprad 2:5

V prvom semifinále otvorili gólový účet hráči Popradu. Po vyšachovaní obrany zvýšili následne na rozdiel dvoch gólov. Po zahranom aute strelou z diaľky Bratislavčania znížili na 1:2. V ďalšom priebehu zápasu hostia opäť zvýšili na rozdiel dvoch gólov. Kuriozitou bol gól brankára Popradu, ktorý skóroval cez celé ihrisko. V powerplay domáci ešte dokázali znížiť na 2:4. V posledných sekundách Union vsietil piaty gól a hráči sa mohli tešiť z postupu do finále MIBA CUP-u.

Elron Team Poprad – MIBA Banská Bystrica 1:2

V druhom súboji o finále využila MIBA zbytočné vybehnutie brankára Elronu a otvorila zápasové skóre. O niekoľko minút neskôr Popradčania vyrovnali na 1:1. V druhej polovici zápasu sa po individuálnej akcii presadil hráč MIBY a opäť dostal svoje mužstvo do vedenia. V ďalšom priebehu stretnutia si obidve mužstvá vypracovali šance, ktoré nepremenili, a tak hostiteľský tím sa stal druhým finalistom, keď Elronu oplatil prehru v skupine.

[youtube J9X7beKDQs4 640 320]

Zápas o 3. miesto

FK Šport Bratislava – Elron Team Poprad 5:8

Zápas o bronzové miesto bol gólovou prestrelkou, keď sa obe mužstvá radovali dovedna trinásťkrát.  Ako prví sa presadili hráči Elronu. V priebehu niekoľkých minút Bratislavčania otočili skóre vo svoj prospech na 2:1. Poprad do konca prvého polčasu otočil tromi gólmi priebeh stretnutia na 2:4.  V druhej časti hry FK Šport znížil na rozdiel gólu, no  vzápätí dostal piaty gól v zápase. Bratislavčania opäť dokázali znížiť, ale Elron Team ďalším gólom zvýšili svoj náskok na dva góly. Po štandardnej situácií hostia vsietili siedmy gól v zápase a o malú chvíľu po chybe domácich hráčov ôsmy. FK Šport v samom závere skorigoval zápasové skóre na 5:8. Popradčania pri svojej premiére obsadili bronzovú priečku, FK Šport Bratislava pri svojej druhej účasti zlepšil konečné umiestnenie o tri priečky.

Finále

Union Poprad – MIBA Banská Bystrica 0:4

Vo finále sa stretli Union Poprad, ktorí na turnaji neokúsil trpkosť prehry a hostiteľský tím MIBA Banská Bystrica, ktorý postupoval zo skupiny z tretej priečky. Dlhé minúty sa nevedeli obidve mužstvá strelecky presadiť. V závere prvého polčasu bol po akcii Čiefa s Prikrylom gólovo úspešný prvý menovaný. V druhom dejstve si títo hráči vymenili role a Prikryl zvýšil na 2:0. V záverečných minútach Popradčania začali hrať power-play. Po chybnej rozohrávke Kútik cez celé ihrisko strelil gól do odkrytej brány Unionu. V poslednej minúte sa zopakovala chybná rozohrávka, ktorú využil na strelenie štvrtého gólu Vajda. Po záverečnom hvizde rozhodcu,  sa hráči MIBA Banská Bystrica mohli tešiť prvýkrát v štvorročnej histórii turnaja z celkového víťazstva.

Najlepším brankárom 4. ročníka MIBA Cup sa stal Bohumil Paták (FK Šport Bratislava), najlepším strelcom s jedenástimi gólmi Adrián Tropp (Union Poprad) a najlepší hráčom Michal Čief (MIBA Banská Bystrica). 

[youtube VIsEM9KVAkE 640 320]

Konečné umiestnenia:

1. MIBA Banská Bystrica
2. Union Poprad
3. Elron Team Poprad
4. FK Šport Bratislava
5. Skackavá Banská Bystrica
6. Juniors Banská Bystrica
7. Unios Banská Bystrica
8. BARSA Rajec
9. KERAM Lučenec
10. BIVŠ Banská Bystrica

Stretnutia rozhodovali: Tomáš Nagy (Prievidza) a Ján Ploštica (Žilina)

Hlásateľ turnaja: Peter Cvenga