Dlho tu nebol priestor na komunikáciu neziskových organizácií a mestskej samosprávy. Aj takéto slová odzneli z úst, dnes už spokojnejších, zástupcov mimovládnych organizácií na dnešnom tlačovom brífingu po skončení stretnutia primátora Petra Gogolu so šesťdesiatkou zástupcov občianskych združení a iniciatív pôsobiacich na území Banskej Bystrice.

Občianske združenia pritom prioritne nechcú od Mesta peniaze: „Stretnutie nebolo o tom, aby sme sa sťažovali, ako sa to ťažko robí, ale veľa diskusných príspevkov dnes bolo o tom, že my robíme toto, sme tu, využite naše služby, ponúkame sa,“ povedala riaditeľka Komunitnej nadácie Zdravé mesto Beáta Hirt. Primátor Gogola doplnil, že aj keď sa prioritne nehovorilo o peniazoch aj v tomto by mohlo mesto organizáciám pomôcť: „Chceme aktívne spolupracovať, ale musím poznať ich problémy. Vznikne preto poradný orgán primátora, ktorý bude vytvárať priestor pre spoluprácu a priestor pre fungovanie týchto organizácií.“ Riaditeľ nadácie Ekopolis Peter Medveď doplnil, že pre dobrovoľníkov nie sú ani tak dôležité peniaze od samosprávy, ako skôr samotná atmosféra v spolupráci s ňou.

Komisia pre spoluprácu Mesta a združení by mala mať šesť členov a napomáhať by mala aj v komunikácii dobrovoľníkov s jednotlivými oddeleniami Mestského úradu. Postupne by mala navyše pripraviť grantovú schému na podporu mimovládnych organizácií pôsobiacich na pôde Banskej Bystrice. Podľa Gogolu by sa to následne mohlo zakomponovať do budúcoročného rozpočtu.

Videozáznam z brífingu:
[youtube 2e6w8ERDunE 560 340]