Piate pohronské derby v sezóne hostil zimný štadión pod Pustým hradom. Kým prvé dva zápasy ovládli Banskobystričania, ďalšie dva patrili rytierom zo Zvolena. Barani boli ako líder súťaže papierovým favoritom. Do kariet im hrala aj forma, keď ťahali štvorzápasovú šnúru výhier.

HKM Zvolen vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 3:4 pp (2:1, 1:2, 0:0, -0:1)

Góly: 3. Klhůfek (Hraško, Jurík), 13. Matis (Petráš, Homer), 34. Marcinek (Ivan) – 6. Češík (Lamper, Mihálik), 23. Belluš (Kafka, Maione), 29. Bortňák, 63. Hickmott (Kubka). Zápas sledovalo vo Zvolene 3820 divákov.

Zostava HKM Zvolen: Baroš – Homer, Ivan, Krejčí, M. Novák, Valenta, Hraško, Habšuda, Trnka – Matis, Petráš, Jurák – Šišovský, Puliš, Zuzin – Majdan, Jurík, Klhůfek – Dubeň, Síkela, Marcinek

Zostava HC´05 Banská Bystrica: Bacashihua – Kubka, Ťavoda, Mihálik, Maione, Rosandič, Gründling, Košecký – Lamper, Češík, Matoušek – Buc, Higgs, Hickmott – Kafka, Bortňák, Truchno – Belluš, Tamáši, Andrisík

Hokej - Tipsport liga - HKM Zvolen vs. HC 05 iClinic Banska Bystrica - Zvolen - 04.12.2016

Domáci hokejisti nastúpili do piateho derby v sezóne aktívnejšie. Už v druhej minúte mohol otvoriť skóre ex-Bystričan Majdan, no v prečíslení dvoch na jedného v tutovej šanci nechal vyniknúť Bacashihuu. Rytierov spálená šanca dlho nemrzela, pretože o necelú minútu na to predviedol pekné sólo z vlastného pásma až pred bránu hostí Klhůfek a otvoril skóre stretnutia. Zverenci trénera Országha ale dokázali rýchlo vyrovnať. V 6. minúte sa po strele Lampera najlepšie zorientoval Češík a poslal puk za chrbát dezorientovaného Baroša. Zvolen však dokázal ešte v prvej tretine strhnúť vedenia na svoju stranu. Petrášovi zišiel v medzikruží puk z čepele hokejky, no toho sa chopil Matis a pohotovou strelou prekonal Bacashihuu.

Výborné hokejové predstavenie pokračovalo aj v druhej dvadsaťminútovke. Hostia sa od začiatku tretiny zahryzli do svojho súpera, z čoho pramenili šanca Matouška a následné vylúčenie Klhůfka. To barani dokázali aj potrestať, keď Kafka po prihrávke Belluša neotáľal a strelou z prvej z uhla prekvapil Baroša. V polovici zápasu sa Banskobystričania dokázali dostať prvýkrát do vedenia. Veľkú zásluhu na tom má domáci útočník Šišovský, ktorého prihrávku zachytil Bortňák a strelou švihom nedal Barošovi šancu. Zvolen následne pridal na obrátkach a siahal na vyrovnanie, ale teč Síkelu gólom neskončil. Tým skončila až strela Marcinka, ktorý spomedzi kruhov z prvej aj s veľkým šťastím vyrovnal na 3:3.

Už po 50 sekundách tretieho dejstva mohol skórovať Klhůfek, no jeho dorážka skončila iba na žŕdke. Konštrukcia brány zachránila Bacashihuu aj v 46. minúte po strele Hraška od modrej. Šancí následne ubudlo a zápas sa zmenil skôr na boj o stredné pásmo. Do konca normálnej hracej doby už gól prítomní nevideli a tak nasledovalo predĺženie. V nich mohol najprv z prečíslenia skórovať Puliš a následne z rovnakej akcie aj hosťujúci Maione, ale obidve príležitosti zostali nevyužité. O všetkom tak rozhodol kanadský legionár v službách Banskej Bystrice Jordan Hickmott. Ten si v 63. minúte spravil „dobrý deň“ z obrancu Krejčího a behkendovým zakončením pomedzi betóny Baroša zariadil dva body a tretiu výhru v derby v sezóne pre baranov.

Ďalší zápas odohrajú zverenci trénera Országha v utorok 14. februára, keď na domácom ľade privítajú Žilinu. Začiatok zápasu je stanovený na 17.30 hod.