Mestský poslanec Vladimír Pirošík na  marcovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici upozornil, že druhého viceprimátora mesta možno primátor vymenoval mimo svojich kompetencií. Jeho rozhodnutie napokon potvrdilo zastupiteľstvo.

nosko-turcan
Vymenovanie Turčana oznámil na začiatku mesiaca Ján Nosko prostredníctvom facebooku.

Podľa Zákona o obecnom zriadení má totiž primátor vymenovať svojho viceprimátora do 60 dní od zloženia sľubu. Martina Turčana (SDKÚ-DS) prezentoval Ján Nosko až druhého marca, menovací dekrét mal podpísať o niečo skôr, 27. februára. Sľub však zložil už 12. decembra, a tak druhý viceprimátor zrejme nebol vybraný v zákonom stanovej lehote. Viceprimátor síce môže byť vymenovaný aj po tejto lehote, no zvoliť ho už musí zastupiteľstvo. Zákon však prioritne predpokladá prípad, kedy by sa primátor nerozhodol pre žiadneho z poslancov, ktorého by do funkcie vymenoval. Prvého viceprimátora vymenoval Ján Nosko už v januári, keď sa ním stal Jakub Gajdošík (SMER-SD).

Na marcovom zasadnutí mali poslanci schváliť plat druhého primátora vo výške 60% platu primátora.  “Tento návrh je protizákonný. Zákon hovorí, že viceprimátora môže menovať primátor do 60 dní odo dňa zloženia sľubu, ak toto právo nevyužije, prechádza právomoc na zastupiteľstvo,” uviedol k téme Vladimír Pirošík (Banskobystrická alternatíva). Primátor sa podľa neho rozhodol nominovať druhého viceprimátora až 27. februára, pätnásť dní po zákonnej lehote. “Chudák Martin Turčan je v tom nevinne, ale taká je právna pravda,” dodal.

Primátor Ján Nosko to však odmietol. O druhom viceprimátorovi totiž podľa neho zákon nič nehovorí. Nosko na úvod marcového zasadnutia zastupiteľstva len oficiálne predstavil svoje rozhodnutie o vymenovaní druhého viceprimátora.

mestský-úrad1Vymenovaním druhého viceprimátora na začiatku mesiaca sa potvrdili predvolebné špekulácie o dvoch viceprimátoroch v súvislosti s podporou Noskovej kandidatúry od strán SMER-SD a SDKÚ-DS.

Poslanec Martin Klus (Klub nezávislých poslancov) navrhol, aby sa o druhom viceprimátorovi hlasovalo priamo na mieste počas zasadnutia, čím by došlo k rozptýleniu akýchkoľvek pochybností. Napriek návrhom niektorých poslancov sa hlasovalo verejne a primátorove rozhodnutie o vymenovaní druhého viceprimátora Martina Turčana napokon väčšina z prítomných poslancov potvrdila.

Prácu vykonáva na 0,6 úväzku a jeho plat je rozhodnutím poslancov určený ako 60% z platu prvého viceprimátora. Prvý viceprimátor poberá 70% zo sumy platu primátora, ktorý je určený na niečo cez 4,2 tisíca eur.