vianocne trhyStánky s občerstvením a vianočným punčom od 2. decembra a pravá vianočná atmosféra aj s trhmi vianočných ozdôb a vysvieteným stromčekom od piatka 5. decembra. Tak začnú Vianočné trhy v Banskej Bystrici tento rok.

Vianočná výzdoba je už čiastočne inštalovaná na Námestí SNP a druhého decembra sa k nej pridá aj centrálny vianočný strom. Tento rok majú pracovníci ZAaRESu vytipovaný 17-metrov vysoký smrek obyčajný. Pôjde o jeden zo stromov, ktoré boli oficiálne určené na výrub. Slávnostne ho potom rozsvieti v piatok 5. decembra o 16.30 h Mikuláš.

Práve od 5. decembra až do 21. decembra budú súbežne na námestí otvorené stánky s občerstvením aj stánky s vianočným sortimentom. Následne, až do 4. januára, zostanú otvorené už len niektoré stánky s občerstvením.

Inštalácia výzdoby bude stáť takmer 16-tisíc eur

Zivy vianocny stromcek z ludi, Banská Bystrica, 16.12.2013Na Námestí SNP, Námestí Štefana Moyzesa, Dolnej ulici a v Kapitulskej ulici už Banskobystričania v posledných týždňoch mohli postupne zazrieť inštaláciu vianočnej výzdoby. Mesto v tomto roku neinvestuje do nových prvkov svetelných ozdôb. V meste tak budú, podobne ako vlani, výzdobu tvoriť girlandy, vianočná brána, svetelný anjel a ďalšie svetelné motívy. Napriek tomu ich inštalácia nie je vôbec lacnou záležitosťou. „Mesto na vianočnú výzdobu vyčlenilo približne 15 800 eur, v čom sú zarátané montáž, drobné opravy, výmena žiaroviek, demontáž a preprava,“ uviedla pre BBonline.sk hovorkyňa primátora mesta Martina Kanisová.

Novinkou tohtoročných Vianočných trhov v Banskej Bystrici bude Zvonička želaní, do ktorej budú môcť všetci návštevníci trhov vojsť, vysloviť alebo pomyslieť si svoje želanie a zazvoniť zvonom. Kto bude mať záujem, môže svoje želanie napísať a vložiť do „zásuvky želaní“, ktorá bude súčasťou zvoničky. Zvonička bude vyrobená z dreva a situovaná na Námestí SNP. Inštalovaná bude už 5. decembra a svoje želanie do nej bude možné vysloviť až do 21. decembra.

Mesto sprísnilo podmienky pre stánkarov

Vianocne trhy, Banská Bystrica, 3.12.2013Punč na námestí možno tento rok zdražie. Avizovali to už viacerí predajcovia po tom, čo sa dozvedeli tohtoročné ceny za prenájom stánkov, ktoré stanovilo mesto. Aj keď niektorí avizovali, že zvážia, či vôbec svoje stánky otvoria, napokon sa prihlásilo viac predajcov občerstvenia ako v minulom roku. Bude ich až dvadsaťtri.

Prevádzkovatelia stánkov s občerstvením, ktorí budú mať otvorené až do 4.januára, zaplatia mestu za stánok takmer 4-tisíc eur. Tí, ktorí budú mať otvorené len do 21. decembra, niečo cez dvetisíc eur. Charitatívne organizácie predávajúce vianočný punč a iné pochutiny zaplatia len symbolické poplatky v sume 3 až 5 eur za deň predaja. V cenách majú už predajcovia zahrnuté všetky poplatky a energie.

Predajcov na trhu o niečo menej

Vianocne trhy, Banská Bystrica, 3.12.2013Tento rok sa však paradoxne prihlásilo menej predajcov trhového sortimentu a predvianočných produktov. Bude ich 35, zatiaľ čo v minulých rokoch to bolo aj cez štyridsať. Pre tých síce mesto naopak podmienky zlepšilo a znížilo ceny, no zároveň už predajcovia nemajú možnosť vybrať si len niektoré dni na predaj a predávať tak budú až do 21. decembra. Títo zaplatia za prenájom od zhruba dvesto do asi šesťsto eur. Cieľom zmeny podmienok prenájmu stánkov zo strany mesta bolo priniesť na trhy viac tradičného predvianočného sortimentu. Množstvo stánkov s občerstvením totiž podľa MsÚ išlo na úkor kvality.

„Pôvodný cenník bol nastavený tak, že predajca bez ohľadu na plochu, ktorú zaberal nielen stánkom, ale aj príslušenstvom zaplatil toľko, koľko predajca, ktorý mal k dispozícii len predajné zariadenie, čo nebolo správne. Zvyšovali sa ceny energií, vody, palív. Cenník zahŕňa poplatok za predaj tovaru, dovoz, odvoz, montáž, demontáž prenájom predajného zariadenia, prenájom a čistenie verejného priestranstva, zapojenie a spotrebu elektriky, používanie toaliet v Radnici,“ uviedla hovorkyňa banskobystrického primátora Martina Kanisová. Záujemcovia o predaj mali možnosť zaregistrovať sa na predaj od polovice októbra do zhruba polovice novembra.