Viaceré svetové metropoly, napríklad Londýn, už v týchto dňoch začínajú rozsvecovať vianočnú výzdobu vo svojich uliciach. Výnimočne tento rok nezaostáva ani Banská Bystrica. Viacerí Banskobystričania nás upozornili, že už počas dušičkového víkendu zdobila Námestie SNP vianočná girlanda.

VianoceK tak skorej inštalácii prvej časti výzdoby pristúpil zmluvný partner mesta zaisťujúci osvetlenie i vianočnú výzdobu, spoločnosť Progres-HL, z dôvodu skoršieho začiatku tohtoročných banskobystrických Vianočných trhov. „Spoločnosť začala v týchto dňoch postupne inštalovať vianočnú výzdobu tak, aby bola inštalácia ukončená 4. decembra,“ informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Sekerešová. Výzdoba bude aj tento rok spustená až pred Mikulášom a samotný centrálny stromček rozsvieti až samotný Mikuláš.

Vianočné trhy v Banskej Bystrici začnú netradične skoro, keď sa už 24. novembra otvoria prvé stránky s punčom, klobáskami, lokšami a ďalším občerstvením. Remeselné trhy začnú potom až od 4. decembra a potrvajú do 22. decembra. Pochutiť si na vianočných dobrotách z niektorých stánkov budete môcť až do Troch kráľov. Záujemcovia o predaj na trhoch sa ešte stále môžu samospráve prihlasovať.

Inštalácia vianočnej výzdoby Námestia SNP, Dolnej ulice a Námestia Štefana Moyzesa aj so svetelným anjelom a svietiacou bránou, má tento rok vyjsť mesto na 14 700 eur. Výzdoba bude v centre mesta až do 6. januára 2016.