Prvá kniha zo zákulisia Smeru je príbehom Roberta Fica a jeho strany z pohľadu investigatívneho novinára, ktorý odhalil viaceré dôležité kauzy.

marek-vagovicJe Strieborná nedeľa a my vám predstavíme ďalšiu knihu, ktorú do súťaže Vianoce s Artforom venovalo banskobystrické kníhkupectvo Artforum a o ktorú môžete súťažiť. Tentokrát máte možnosť vyhrať knihu od Mareka Vagoviča – Vlastnou hlavou. Kniha investigatívneho novinára Mareka Vagoviča Vlastnou hlavou, s podtitulom Ako predal Fico krajinu oligarchom, vyšla prvého decembra vo vydavateľstve Premedia.

Usilovný študent a aktívny zväzák Fico na sebe tvrdo pracoval, aby sa raz dostal medzi elitu. Dnes už trojnásobný premiér však spravil hneď na začiatku osudovú chybu… Spojil sa s vplyvnými oligarchami, ktorí zbohatli za Mečiara. Podnikatelia, čo založili svoj biznis model na obchodovaní so štátom, zainvestovali a vyplatilo sa. Vďaka túžbe byť na vrchole za každú cenu sa stal Fico ich vazalom a dlžníkom.

Mecenáši jeho strany pretlačili svojich ľudí do vlády, parlamentu aj strategických podnikov. Ich firmy ovládli zdravotníctvo, energetiku, dopravu, obranu či IT sektor. Biznis dokonca začali robiť samotní politici Smeru. Robili to bez škrupúľ, pretože sa mohli spoľahnúť na kľúčových ľudí vo vedení polície a prokuratúry. Správali sa, akoby boli navždy nedotknuteľní. Predstavitelia zlatej mládeže s veksláckymi spôsobmi, ktorí sa prezentovali ako ctihodní občania. V skutočnosti poznali len tri slová: peniaze, známosti a beztrestnosť…

UKÁŽKA Z KNIHY

vlastnou-hlavouUž v roku 2006 znepokojoval jav, ktorý je možno ešte nebezpečnejší ako pochybnosti okolo sponzorov Ficovej strany. Kontakty politikov Smeru s ľuďmi z podsvetia.

Novinári spozorneli už počas volebnej noci 2006, keď strážili centrálu strany vyholení borci zo súkromnej bezpečnostnej služby. V tej chvíli ešte nikto netušil o pozadí firmy, ktorú si Smer najal na „špinavú robotu“. Médiá riešili hlavne nedôstojné podmienky, ktoré im strana pripravila. Bolo evidentné, že novinári nie sú v sídle budúceho víťaza volieb vítaní. Esbéeska ich vykázala na ulicu, asi dvadsať metrov od hlavného vchodu. Celý priestor ohradila páskou, aby sa médiá ani náhodou nepriblížili k politikom Smeru. Obmedzenia sa týkali aj prekvapených zahraničných novinárov. Za „bezpečnostnú zónu“ sa občas dostali len televízie, ktoré robili živé vstupy.

„Čo to má znamenať? Veď to je ako za Mečiara,“ hneval sa jeden z novinárov. „Dôvodom je vaše správanie,“ povedala mu Silvia Glendová, vtedajšia hovorkyňa Smeru. Keď sa voči politike Smeru počas volebnej noci ohradil reportér TA3 – v priamom prenose televízie, pre ktorú pracoval – neznámy hlas zo straníckej centrály mu to vysvetlil menej diplomaticky ako hovorkyňa Glendová. „Tak im treba. To majú za to, že nás štyri roky drbali.“ Stupňujúce sa napätie sa snažil zmierniť podpredseda Smeru Dušan Čaplovič, no veľmi mu to nešlo. S médiami vraj budú komunikovať až po oznámení konečných výsledkov, keďže volebné odhady nemusia byť presné.

Z hermeticky uzavretej straníckej centrály nepresiakli dlhé hodiny žiadne nové informácie. Zúfalý pokus, zavoláme žoviálnemu Robertovi Kaliňákovi. Aj v tomto prípade sme však narazili na múr mlčania. „Nehnevajte sa, máme tu nejakú prácu.“ Okolo pol druhej v noci sa na okamih zjavil Robert Fico, médiá však ostentatívne ignoroval. Novinári chvíľu zvažovali, že na protest opustia centrálu Smeru. „Toto bude možno hlavná strana. Máme sa na čo tešiť,“ komentoval jeden z nich. Keď som nadránom odchádzal, všimol si dva slogany: „Smerom k ľuďom“ a „Politika s ľudskou tvárou“. A že vraj Robert Fico nemá zmysel pre humor.

Krátko po voľbách 2006 sa mi podarilo zistiť, že centrálu Smeru strážila bezpečnostná služba A-Team, spájaná s mafiánskou skupinou jakšíkovcov…

POZVÁNKA NA BESEDU A SÚŤAŽ O KNIHU

S Marekom Vagovičom, autorom knihy Vlastnou hlavou, sa môžete stretnúť vo štvrtok 15. decembra na besede vo Farhof Art Club (Nám. Š. Moysesa, 17) v Banskej Bystrici. Beseda sa začína o 18:30 hod. a vstup je voľný.

Do žrebovania o knihu Mareka Vagoviča Vlastnou hlavou (Premedia, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 14. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Vítězslav Jureček.