Quantcast

Od štvrtku 29. novembra vedie do vypísania mimoriadnych primátorských volieb mesto Žiar nad Hronom doterajší viceprimátor Peter Antal. Dlhoročný primátor mesta Ivan Černaj sa ešte minulý týždeň nečakane vzdal funkcie v meste i samosprávnom kraji.

Banskobystrický rodák, dlhoročný primátor Žiaru nad Hronom a niekdajší podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja, sa ešte minulý týždeň vzdal funkcie primátora pohronského mesta. Ako uvádza oficiálna stránka mesta, exprimátor cítil, že je brzdou ďalšieho rozvoja mesta, necítil dostatočnú podporu v mestskom zastupiteľstve a údajne ani najbližších spolupracovníkov. Za jeho odstúpením mali byť aj rodinné dôvody. “Toto moje rozhodnutie je slobodné, dobrovoľné a dospel som k nemu po dlhom zvažovaní. Verím, že po mojom odchode sa v meste opäť naštartujú procesy, ktoré sú dnes brzdené a Žiar nad Hronom bude napredovať rovnako rýchlo ako za prvých osem rokov môjho pôsobenia,” povedal pri svojom odchode Ivan Černaj, ktorý v ostatných primátorských voľbách kandidoval ako nezávislý kandidát. Bývalý učiteľ Černaj stál na čele Žiaru nad Hronom desať rokov. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky teraz musí v Žiari nad Hronom vyhlásiť termín nových komunálnych volieb.

Ivan Černaj je aj poslancom zastupiteľstva BBSK. V ostatných voľbách v novembri 2009 kandidoval za koalíciu strán SDKÚ-DS, KDH. Na úrade samosprávneho kraja v Banskej Bystrici už vedia, že budú musieť meniť menovky, nakoľko Černaj sa vzdáva aj tejto volenej funkcie, do ktorej ho zvolilo 2682 voličov. V kresle ho nahradí ďalší kandidát žiarskeho okresu z opačného politického tábora Daniel Gelien, ktorý skončil prvý pod čiarou s 2277 hlasmi a kandidoval s podporou ĽS-HZDS a strany Smer-SD.