Na prelome mesiacov február a marec zasadala výberová komisia 19. medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí ENVIROFILM 2013. V priestoroch Slovenskej agentúry životného prostredia vyberala filmy, ktoré postúpili do súťažnej prehliadky.

Envirofilm 2013Členovia výberovej komisie Envirofilmu 2013 v zložení: Kateřina Javorská – dramaturgička, scenáristka a vysokoškolská pedagogička na Akadémii umení v Banskej Bystrici; Jana Mesiariková – moderátorka, redaktorka, dramaturgička RTVS v Banskej Bystrici a Marek Janičík – režisér dokumentárnych filmov, videli počas 4 dní 186 filmových titulov z 29 krajín sveta. K nováčikom, ktorí majú tento rok na festivale premiéru, patrí Saudská Arábia a Kolumbia.

Do súťažnej prehliadky festivalu Envirofilm 2013 ide s najväčším počtom filmov Česká republika (13), nasleduje Nemecko (9), Francúzsko (8), Rakúsko (6) a Slovensko (6). Tituly sú rozdelené do jednotlivých kategórií. V kategórii A – Spravodajské a publicistické programy, magazíny a filmy vybrala komisia do súťažnej prehliadky 9 titulov zo 4 krajín:

z Českej republiky, Slovenska, Nemecka a Belgicka; v kategórii B – Dokumentárne filmy 27 filmov z 12 krajín: Nemecka, Rakúska, Francúzska, Slovenska, Čiech, Nórska, Poľska, Talianska, Maďarska, Švajčiarska, Španielska, Iránu. V kategórii C – Vzdelávacie a náučné videoprogramy a filmy postúpilo 6 programov z 3 krajín: Čiech, Slovenska a Francúzska; v kategórii D – Voľná tvorba a filmy pre deti a mládež 5 filmov zo 4 krajín: Belgicko, Rusko, Veľká Británia, Francúzsko a v kategórii Filmy amatérskych tvorcov sa bude o niektorú z cien uchádzať 5 filmov, zhodou okolností sú všetky slovenské.

Výberová komisia zo všetkých súťažných filmov vyberá aj filmy určené pre detskú porotu zloženú zo žiakov banskobystrických základných škôl. Tento rok si detská porota pozrie 7 filmov z Českej republiky, Veľkej Británie, Rakúska a Francúzska.

Diváci sa počas Envirofilmu môžu tešiť na taliansky dokumentárny film Mŕtvi z Alosu, ktorý prišiel nielen so zaujímavým spracovaním, ale najmä s krutým príbehom, ktorý si zaslúži pozornosť. Český dokument Vše pro dobro světa a Nošovic poukazuje úsmevným spôsobom na to, ako gigantická továreň dokáže zasiahnuť do života malej dedinky. Zo slovenských filmov zaujali porotu Barabášove Príbehy tatranských štítov. Deti získa príbeh tuleňa Gastona, ktorý ušiel z pražskej ZOO počas veľkej povodne.

Ak ste zvedaví na súťažné filmy, ktoré vybrala porota, tie si môžete pozrieť vo všetkých festivalových mestách – v Banskej Bystrici, Zvolene, Banskej Štiavnici, Kremnici, Košiciach, Poltári, Krupine a v Skalici v dňoch od 3. do 8. júna 2013. Vtedy sa totiž koná 19. medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013 . Počas konania festivalu Envirofilm, v dňoch 3. až 7. júna, bude v Banskej Bystrici hodnotiť medzinárodná komisia 52 súťažných filmov, ktoré postúpili do finálneho hodnotenia. Víťazi festivalu ENVIROFILM 2013 budú známi 7. júna 2013.