Policajti budú aj tento rok dohliadať na bezpečnosť v cestnej premávke počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých, a to už od piatka 28. októbra do stredy 2. novembra 2016.

Opatrenia v doprave

policia-dusickyVzhľadom na to, že tieto sviatky sú každoročne spojené so zvýšeným náporom zo strany vodičov, polícia prijala opatrenia na ich bezproblémové zvládnutie. Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách. Dohľad zvýšia aj na frekventovaných križovatkách a hlavných cestných ťahoch. Polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dbali na zvýšenú opatrnosť, predvídavosť a ohľaduplnosť. Vodiči, aby rešpektovali práva chodcov a cyklistov, najmä na priechode pre chodcov a prispôsobili svoju jazdu poveternostným podmienkam.

Počas minuloročných „dušičkových“ dní (30.10. – 3.11.2015) došlo na cestách banskobystrického kraja k 19 dopravným nehodám, pri ktorých sa ťažko zranila 1 osoba a 10 osôb bolo ľahko zranených.

Opatrenia na cintorínoch

V týchto dňoch budú posilnené aj hliadky poriadkovej polície, ktoré budú strážiť verejný poriadok a posvietia si na zlodejov najmä v okolí cintorínov.

Opatrný by mal byť ale v prvom rade každý sám. Počas sviatkov sa neodporúča nechávať svoje veci na viditeľných miestach v odparkovaných automobiloch. Strážiť svoje veci sa ale oplatí aj na cintorínoch či v kostoloch, nakoľko zlodejom stačí malá nepozornosť a kabelka zmení majiteľa. Polícia radí, že na osobné veci by sme mali navyše dbať j počas cesty v hromadných dopravných prostriedkoch a nosiť so sebou napríklad len potrebnú hotovosť či platobnú kartu. V prípade okradnutia kontaktujte políciu bezodkladne. Aj s ohľadom na zvýšený počet hliadok v teréne, bude polícia schopná zasiahnuť a začať pátranie priamo na mieste často v rýchlom čase.

„Ak spozorujete osoby, ktoré sa správajú podozrivo, upozornite na ne hliadky polície dohliadajúce na dopravu a bezpečnosť v blízkosti cintorínov, prípadne kontaktujte políciu na známom telefónnom čísle 158,“ hovorí krajská policajná hovorkyňa Andrea Petrovičová.