Dopravní policajti z diaľničnej polície a z krajského dopravného inšpektorátu vykonali v stredu 24. februára od piatej do ôsmej hodiny ráno osobitnú kontrolu na rýchlostnej ceste R1 v Banskej Bystrici.

Dopravní policajti sa zamerali najmä na kontrolu zákazu požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok vodičmi pred alebo počas vedenia vozidla a na dodržiavanie základných povinností vodiča.

rychlostna cesta R1Desať policajtov zistilo v priebehu troch hodín viacero priestupkov, ktoré boli riešené v blokovom konaní, ale aj dva prípady, kedy vodiči nafúkali nad 1 promile.

Krátko po 6.00 hodine 46-ročnému vodičovi pri dychovej skúške namerali 0,65 miligramu alkoholu, čo je 1,35 promile. A krátko po 7.00 hodine 39-ročnému vodičovi namerali 0,89 miligramu alkoholu, čo je 1,85 promile.

Obidvom vodičom bola obmedzená osobná sloboda, po vykonaní procesných úkonov a vznesení obvinenia z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, budú umiestnení do policajnej cely a bude spracovaný podnet na ukončenie veci v super rýchlom konaní. Za tento prečin hrozí trest odňatia slobody až na 1 rok.

„Od začiatku roka sme v Banskobystrickom kraji zistili viac ako 200 prípadov požitia alkoholických nápojov u vodičov, z ktorých bolo 60 trestných činov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, keď vodiči nafúkali viac ako 1 promile,“ priblížila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

„Len v uplynulom týždni policajti v Banskobystrickom kraji zistili 49 alkoholov z toho bolo 10 trestných činov a 15 priestupkov zistených u vodičov a 24 priestupkov u vodičov nemotorových vozidiel,“ dodala. V priemere, od začiatku roka v Banskobystrickom kraji, denne jazdili 4 cyklisti alebo vodiči pod vplyvom alkoholu. V januári polícia zaevidovala 105 dopravných nehôd. U siedmich vodičov, ktorí zavinili dopravnú nehodu, bol zistený alkohol z toho piati nafúkali viac ako 1 promile.