Mesto Banská Bystrica si pre svojich obyvateľov i návštevníkov po minulom roku opäť pripravilo unikátnu Cisársku vizitáciu, ktorá už v sobotu 26. júla vyvrcholí vo svojom prvom oficiálnom ročníku. Udeje sa tak pri príležitosti 250. výročia cisárskej návštevy princov Jozefa II. a Leopolda II. z Viedne.

BBO_1867 cisarska vizitaciaV centre Banskej Bystrice tak vďaka veľkolepej dobovej rekonštrukcii, historickému sprievodu a rôznorodým celodenným aktivitám pre malých i veľkých ožije história a banícka sláva nášho mesta. Tohtoročné podujatie sa bude niesť v duchu troch obsahových motívov – motívu pohostinnosti, motívu rôznorodosti a motívu oslavy baníctva.

Oficiálny program Cisárskej vizitácie začne v sobotu už od 14.00 h, a to v parčíku pri Medenom Hámri, kde prebehne Slávnostné vysvätenie obnoveného II. Zastavenia krížovej cesty. Následne sa program presunie do centra mesta, kde bude pokračovať množstvom hier a súťaží s baníckou tematikou. Popoludňajšiu ponuku programu tak určite ocenia predovšetkým detskí návštevníci, ktorí sa môžu tešiť aj na zaujímavé interaktívne pódium.

Hlavný a najočakávanejší bod programu je spomínaná dobová rekonštrukcia návštevy Jozefa II. a Leopolda II. z roku 1764, ktorá začína o 18.00 h na Námestí SNP a Banskobystričania i návštevníci mesta sa prenesú o 250 rokov do minulosti a budú mať jedinečnú možnosť privítať vzácnu cisársku návštevu z Viedne.

BBO_1787Aj tento rok bude zaujímavou súčasťou programu banícky šachtág – slávnosť, na ktorej sa prijímajú do stavu baníckeho noví členovia a dodnes patrí k tradíciám, ktoré udržiavajú všetky banícke spolky. Bohatú ponuku Cisárskej vizitácie uzavrú o 21.00 h romantické Kvetinové slávnosti.

„Cieľom a hlavnou ideou Cisárskej vizitácie nie je len sprostredkovať ľuďom atraktívny program, ale aj vytvoriť tradičné oslavy kultúrneho dedičstva Banskej Bystrice, a tak vyzdvihnúť jej význam a miesto v dejinách kultúrnej Európy,“ priblížil primátor mesta Peter Gogola.

Na vzácnu návštevu mesta spred 250 rokov si takto spomína Zlatá kniha banícka: „V sobotu 28.júla sa princovia a ich sprievod odobrali do Banskej Bystrice. Tu ich privítali stoliční, komorskí a mestskí úradníci najprv pred mestskou bránou a potom pred slávobránou na námestí. Ubytovali ich v komorskom dvore. Odpoludnia navštívili hutu v Tajove, Novú hutu v Banskej Bystrici, uhliarstvo a hrable na zachytávanie dreva spravovaného po Hrone.  Večer zapôsobila na členov panovníckeho dvora a ich sprievod výzdoba námestia, ktoré sa za odpoludnie premenilo na krásnu záhradu. Arcivojvoda Leopold si do denníka zapísal aj zaujímavé poznámky o slovenskom charaktere obyvateľstva Banskej Bystrice.“

Tip: Pozrite si fotogalériu z minulého ročníka podujatia…