Špania_DolinaViete, čo je štiarc? Na túto otázku by iste vedeli odpovedať tí skôr narodení. Najmä ak sa ich život alebo život ich predkov spája s baníctvom. Štiarc je totiž tradičné banícke jedlo. Pamätníci vravia, že ho ženy varievali mužom, keď fárali do bane. Pravda, štiarc sa varieval aj inde na dedinách  v okolí Banskej Bystrice. A hádam stále aj varieva. Túto sobotu sa určite bude variť na Španej Doline.

Penzión Klopačka tam organizuje už 12. ročník Špaňodolinského štiarcu. Ako povedal jeden z organizátorov Milan Vigaš: „Je to ukážka varenia štiarcu. Postavíme pravdepodobne štyri družstvá zo Španej Doliny. Variť budú mladí aj starší. Na podujatí nebudú chýbať ľudoví remeselníci, tvorivé dielne či country večer so skupinou Idyla.“

Samozrejme, návštevníci si štiarc budú môcť aj ochutnať. Slovník slovenského jazyka prezentuje štiarc takto: štiarc, -u muž. r. nár. zemiaková kaša s múkou, fučka: Spustil som sa do koliby postaviť zemiaky na štiarc. (Ondr.) Tí, čo vedia, vravia, že štiarc naozaj pripomína trochu fučku a vraj je vtedy dobrý, keď v ňom zostane stáť zapichnutá varecha – štiarcovník (môže byť aj hrubý papek). Potom sa z neho robia trhance. Je to veľmi sýte jedlo, v ktorom je nevyhnutná uškvarená slaninka a môže byť aj bryndza. V dedinách okolo Banskej Bystrice (Riečka, Tajov, Kordíky, Králiky, Staré Hory) ale aj v niektorých obciach na Horehroní, kde má štiarc tradíciu, má i rôzne podoby – recepty. Recept na špaňodolinský štiarc, ako aj fotografie z minuloročného varenia štiarcu, nájdete tu…

denná_šachtaV sobotu 20. júla sa štiarc na Španej Doline začne variť o 15. hodine. Ochutnávka štiarcu však nemusí byť jediným cieľom vašej návštevy tejto rázovitej obce s pozoruhodnou históriou, pamiatkami a prírodnými krásami, ležiacej v južnej časti Nízkych Tatier. O Španej Doline, preslávenej kedysi po celej Európe rudným bohatstvom, najmä meďou, vedeli už Rimania. Skúste ju trochu spoznať aj vy. Vyjdite po 162 schodoch do rímskokatolíckeho Kostola Premenenia Pána (vysvätený bol v roku 1254), pozrite sa okolo seba a nadýchnite sa. Možno až tam ucítite vôňu štiarcu. A uvidíte baštu zvanú Turecká, Klopačku, tradičné špaňodolinské domčeky… Môžete navštíviť staré banícke štôlne, pozrieť si novodobý Banícky orloj (2004) – ukážku baníckej práce v dávnych časoch, s baníckym klopadlom sprítomňujúcim súčasníkom kedysi každodennú zvukovú kulisu doliny. A určite neprehliadnete ani muškáty na oknách domov. Je ich tam neúrekom…